Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Pierwszy lot C-295MW przeznaczonego dla Indii

Fot. Airbus

8 maja koncern Airbus poinformował o oblataniu, 5 maja, pierwszego egzemplarza lekkiego samolotu transportowego C-295MW przeznaczonego dla nowego użytkownika, czyli Sił Powietrznych Indii.

Maszyna wykonała lot testowy, który trwał 3 godziny, w oparciu o lotnisko w Sewilli, gdzie mieści się centrum montażowe samolotów transportowych koncernu Airbus. Zgodnie z planem dostawy do użytkownika mają rozpocząć się w drugiej połowie bieżącego roku – łącznie Ministerstwo Obrony Indii zakontraktowało 56 egzemplarzy, które pozwolą na zastąpienie obecnie eksploatowanych lekkich samolotów transportowych Hawker Siddeley HS 748. Pierwszych szesnaście sztuk zostanie dostarczonych z linii montażowej w Hiszpanii, a kolejne (od września 2026 roku) będą trafiać do Sił Powietrznych Indii z licencyjnej linii, która będzie zbudowana w zakładach Tata Advanced Systems Ltd. w Vadodara w indyjskim stanie Gudźarat.

Jak wskazuje producent, szkolenie personelu Sił Powietrznych Indii rozpoczęło się w fabrycznym centrum szkolno-treningowym w Sewilli na początku maja bieżącego roku. Obejmie ono zarówno zajęcia teoretyczne oraz praktyczne, z wykorzystaniem symulatora.

Program C-295 to jeden z największych sukcesów koncernu Airbus w segmencie lotnictwa wojskowego. Dotychczasowe zamówienia opiewają na 280 egzemplarzy spośród których dostarczono około 210. Ważnym punktem przemysłowym projektu są zakłady Airbus Poland S.A. w Warszawie, gdzie powstaje ponad 40% płatowca każdego egzemplarza. Dodatkowo utworzono tam centrum serwisowe, z którego korzystają użytkownicy samolotów z Polski oraz innych państw regionu.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc