Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Brunei podpisało kontrakt na C-295MW

Brunei dołączy do grona użytkowników samolotów rodziny C-295, kupując cztery egzemplarze w wersji MW. Fot. Airbus

2 grudnia Ministerstwo Obrony Brunei poinformowało o podpisaniu kontraktu z koncernem Airbus w sprawie zakupu i dostawy lekkich samolotów transportowych C-295MW, które znacznie wzmocnią potencjał operacyjny lotnictwa wojskowego tego azjatyckiego państwa.

Zgodnie z dostępnymi informacjami umowa obejmuje cztery samoloty wraz z usługą wsparcia logistycznego. Wśród ciekawszych rozwiązań, które trafią wraz z maszynami do Brunei, należy wymienić system wsparcia eksploatacji HUMS (Health and Usage Monitoring System), pozwalający na znaczne ułatwienie procesu diagnostyki układów pokładowych. Ma to zwiększyć wskaźnik gotowości operacyjnej floty. Dostawy mają zostać zrealizowane w dwóch transzach. Dzięki nowym maszynom możliwe będzie wycofanie pojedynczego CN235-110M, który jest wykorzystywany od 1997 roku. Flota C-295MW pozwoli na zwiększenie zaangażowania operacyjnego – lotnictwo wojskowe Brunei ma być szerzej zaangażowane w misje transportu, wsparcia humanitarnego oraz pomocy państwom regionu walczących z żywiołami. Dodatkowo mają stanowić również ważny element systemu SAR.

Jak wskazują dane, kontrakt w Brunei podnosi liczbę sprzedanych C-295 do 289 egzemplarzy spośród których Airbus dostarczył już ponad 203. Obecnie wśród realizowanych umów można wymienić dostawy do Angoli, Indii, Filipin, Tajlandii, Kazachstanu, Republiki Irlandii, Hiszpanii, Serbii oraz Kanady. Kolejne sukcesy na świecie to także ważne informacje dla zakładów Airbus Poland S.A. w Warszawie, gdzie powstaje ponad 40% płatowca każdego egzemplarza. Dodatkowo na terytorium Polski znajduje się centrum serwisowe, z którego korzystają użytkownicy C-295 różnych wersji.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc