Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Pierwsza wyrzutnia K239 Chunmu w drodze do Polski

Fot. Hanwha Aerospace

30 czerwca koreańska spółka Hanwha Aerospace poinformowała, że pierwsza wyrzutnia artyleryjskiego systemu rakietowego K239 Chunmu zintegrowana z podwoziem ciężarówki Jelcz P882.57 TS T45 K-MLRS jest w drodze do Polski.

Demonstracja pojazdu zaplanowana jest na sierpień, dodatkowo ma być także jednym z elementów prezentowanych w czasie tegorocznego Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach, który odbędzie się w dniach 5-8 września. Zgodnie z harmonogramem, trzy pierwsze wyrzutnie K239 Chunmu mają być integrowane w Republice Korei – pierwszy raz taką konfigurację wyrzutni zaprezentowano 7 czerwca, w czasie wizyty ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka w tym państwie.

Trzy ciężarówki Jelcz P882.57 TS T45 K-MLRS trafiły do Republiki Korei w połowie maja, o czym poinformowała (17 maja) Agencja Uzbrojenia. W ramach procesu polonizacji Hanwha Aerospace przeprowadzi integrację pojazdów we własnych zakładach. Dodatkowo dwie pozostałe wyrzutnie pozostaną w Republice Korei na dłużej, gdyż zostaną wykorzystane do prób mobilności oraz ogniowych. W ramach kolejnej fazy wyrzutnie zostaną przetransportowane do Polski w celu dalszego procesu integracji, w tym zabudowę krajowych systemów łączności i dowodzenia (w tym ZZKO TOPAZ).

Jak wskazuje Hanwha Aerospace, kolejnych piętnaście wyrzutni pierwszej partii produkcyjnej ma zostać zmontowanych w Hucie Stalowa Wola S.A. i dostarczonych do Wojska Polskiego do końca bieżącego roku. Także pozostałych 200 wyrzutni zostanie zmontowanych w powyższym zakładzie.

W ramach umowy, zawartej w listopadzie 2022 roku, Agencja Uzbrojenia zakontraktowała zakup 218 wyrzutni rakietowych Hanwha Aerospace K239 Chunmu. Wyrzutnie będą wykorzystywały polskie podwozia Jelcz rodziny P882, wyposażone w polskie środki łączności, Zautomatyzowany Zestaw Kierowania Ogniem (ZZKO) TOPAZ firmy WB Electronics S.A., a także system kontroli strzelania i sterowania wyrzutnią firmy Hanwha. To samo dotyczy pojazdów wsparcia działań środków ogniowych, w pierwszej kolejności samochodów do transportu i przeładunku pakietów z rakietami. Próby zakładowe pojazdów miały miejsce w marcu bieżącego roku, wersja przeznaczona pod wyrzutnie K239 Chunmu nosi oznaczenie P882.57 TS T45 K-MLRS.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc