Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Umowa wykonawcza na dostawę systemów rakietowych K239 Chunmu

Oryginalna wyrzutnia systemu K239 Chunmu na południowokoreańskim podwoziu w układzie 8×8. Fot. Hanwha Defense

4 listopada br., z udziałem wiceprezesa Rady Ministrów, ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka, została podpisana umowa wykonawcza na zakup w firmie Hanwha Aerospace z Republiki Korei modułów wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych K239 Chunmu wraz z amunicją i usługami towarzyszącymi.

Bazą do zawarcia kontraktu była umowa ramowa z firmą Hanwha Defense, zawarta 19 października i dotycząca 288 modułów wyrzutni K239 oraz amunicji i transferu technologii serwisu oraz – w dalszym etapie – produkcji elementów południowokoreańskiego systemu Polska kupi polowy system rakietowy K239 Chunmu w Republice Korei (zbiam.pl).

Przedmiotem zawartej 4 listopada pierwszej umowy wykonawczej jest dostawa 218 modułów wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych K239 wraz z pakietami logistycznym i szkoleniowym, zapasem amunicji, obejmującym kilkanaście tysięcy pocisków precyzyjnego rażenia kalibru 239 mm (zasięg 80 km) oraz 600 mm KTSSM (zasięg 290 km) i wsparciem technicznym producenta. Wartość umowy wynosi 3,55 mld USD netto.

Wicepremier i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak po zatwierdzeniu pierwszej umowy wykonawczej na zakup systemu rakietowego K239 4 listopada br. Fot. MON

Dostawy mają zostać zrealizowane w latach 2023-2027, a dostawa pierwszych 18 wyrzutni K239 ma nastąpić w przyszłym roku. Już w ich przypadku moduły wyrzutni zostaną zamontowane na polskich podwoziach Jelcz rodziny P882 w układzie 8×8, wyposażone w standardowe środki łączności oraz Zautomatyzowany Zestaw Kierowania Ogniem (ZZKO) TOPAZ. Harmonogram dostaw pierwszej partii został ustalony w taki sposób, aby pierwszy dywizjon Wojsk Rakietowych i Artylerii wyposażony w system K239 osiągnął podstawową gotowość bojową przed końcem 2023 r. Zgodnie z informacjami przekazanymi podczas podpisania umowy ramowej, tą pierwszą polską jednostką wyposażoną w Chunmu będzie 18. pułk artylerii z Nowej Dęby, podporządkowany 18. Dywizji Zmechanizowanej.

Wizja wyrzutni K239 z modułem wyrzutni zamontowanym na polskim podwoziu Jelcz serii P882. Rys. Agencja Uzbrojenia

Można na razie spekulować, czy wyrzutnie pierwszego dywizjonu przejdą proces integracji z polskimi podwoziami i wyposażeniem w Polsce, czy też na terenie Republiki Korei. W każdym razie proces ten w przypadku większości z zamówionych wyrzutni (200?) będzie prowadzony w Polsce.

Zawarty w umowie pakiet szkoleniowy przewiduje szkolenie polskiego personelu (w komunikacie wymieniony jest personel „techniczny”) zarówno na terenie Republiki Korei, jak i Polski, natomiast pakiet logistyczny obejmuje m.in. urządzenia diagnostyczne i zapas części zamiennych. Wykonawca zapewni również wsparcie serwisowe na terenie Polski od chwili przybycia pierwszych wyrzutni. Jak konkluduje komunikat Agencji Uzbrojenia: Przyjęty sposób kontraktowania umów wykonawczych związany jest z realizacją całego projektu, obejmującego pozyskanie łącznie 288 modułów wyrzutni K239, z podziałem na etapy, co jest związane również z przewidzianym, szerokim zakresem transferu technologii oraz ustanowieniem potencjału przemysłowego na terenie Rzeczypospolitej Polskiej. Pozwoli to na optymalne zarządzanie całym programem, a w szczególności umożliwi szybkie osiągnięcie, już w pierwszym etapie, wymaganych przez Siły Zbrojne RP zdolności operacyjnych poprzez zasilenie nowoczesnym sprzętem wojskowym.

Andrzej Kiński na podstawie komunikatu Agencji Uzbrojenia.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Umowa wykonawcza na dostawę systemów rakietowych K239 Chunmu”

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc