Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Nowe armatohaubice K9A1 Thunder w drodze do Polski

Fot. Hanwha Aerospace

23 października koreański koncern Hanwha Aerospace Europe poinformował, że w jednym z południowokoreańskich portów odbyła się ceremonia odprawienia do Polski czwartej partii armatohaubic K9A1 Thunder.

Zgodnie z komunikatem dostawa, drogą morską, obejmie osiemnaście wozów. Co należy podkreślić, są to pierwsze, fabrycznie nowe, K9A1 Thunder dla Polski. Zgodnie z ustaleniami umowy, zawartej w sierpniu 2022 roku, pierwszych 48 sztuk (dostarczonych w okresie grudzień 2022-marzec 2023) pochodziło z zapasów Sił Zbrojnych Republiki Korei. Przed dostawą przeszły niezbędne prace obsługowe i modernizacyjne. Pozostałych 164 sztuk stanowią bieżącą produkcję, której dostawy odbywają się według ustalonego harmonogramu.

W ramach zamówienia gwarantowanego, Agencja Uzbrojenia zamówiła 212 armatohaubic K9A1 Thunder. Zgodnie z planami, kolejnych 460 sztuk (K9PL) miało zostać dostarczonych od 2026 roku na mocy licencji. Obecnie trudno wskazać na realizację drugiego etapu, gdyż od dłuższego czasu rząd wskazuje na chęć kontynuowania zakupów armatohaubic Krab. M.in. część z nich miałaby powstać na drugiej linii produkcyjnej, która ma zostać ulokowana w Zakładach Mechanicznych „BUMAR-ŁABĘDY”. Nie można jednak wykluczyć, że owocem współpracy polsko-koreańskiej będzie nowa armatohaubica bazująca na doświadczeniach Kraba i K9A1.

Dotychczas dostarczone K9A1 Thunder trafiły do 14. Dywizjonu Artylerii Samobieżnej oraz 1. Mazurskiej Brygady Artylerii.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc