Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Konsorcjum PGZ-WWR włącza się w produkcję polowych wyrzutni rakietowych systemów K239 i HIMARS dla Sił Zbrojnych RP

Firmy skupione w konsorcjum PGZ-WWR, a także inne podmioty z nimi współpracujące, dostarczą w ramach polonizacji polowych systemów rakietowych M142 HIMARS i K239 Chunmu liczne elementy, w typ podwozia, z którymi zostaną zintegrowane moduły artyleryjskiej, a także wiele innych pojazdów, systemów rozpoznawczych, łączności i przetwarzania danych oraz usług. Rys. MON.

9 listopada br. została zawarta umowa pomiędzy Agencją Uzbrojenia a spółkami polskiego przemysłu obronnego skupionymi w konsorcjum PGZ-WWR umowa ramowa dotycząca dostaw elementów systemów polowych wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych zamówionych wcześniej dla Sił Zbrojnych RP w Stanach Zjednoczonych i w Republice Korei. Umowę swym podpisem zatwierdził wiceprezes Rady Ministrów, mnister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

W skład konsorcjum PGZ-WWR (Wieloprowadnicowe Wyrzutnie Rakietowe) wchodzą: Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. (lider), Huta Stalowa Wola S.A., Jelcz sp. z o.o., Rosomak S.A., Wojskowe Zakłady Łączności nr 1 S.A. i PIT-Radwar S.A. W projekcie, w charakterze poddostawców uczestniczyć będą również inne spółki wchodzące w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej, a także inne podmioty krajowego przemysłu obronnego.

Wiceprezes Rady Ministrów, mnister obrony narodowej Mariusz Błaszczak zatwierdza swym podpisem umowę pomiędzy Agencją Uzbrojenia a konsorcjum PGZ-WWR. Fot. MON.

Umowa ma na celu określenie zasad i warunków zawierania poszczególnych umów wykonawczych związanych z wdrożeniem krajowych elementów modułów ogniowych polowej artylerii rakietowej dalekiego zasięgu w ramach realizacji projektu dotyczącego wprowadzenia do uzbrojenia Wojsk Rakietowych i Artylerii Wojsk Lądowych wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych M142 HIMARS i K239 Chunmu.

Minister Mariusz Błaszczak precyzuje zakupy systemów artylerii rakietowej (zbiam.pl)

Polska kupi polowy system rakietowy K239 Chunmu w Republice Korei (zbiam.pl)

Umowa wykonawcza na dostawę systemów rakietowych K239 Chunmu (zbiam.pl).

Do końca tej dekady Polska stanie się potęgą artyleryjską, która stanowi jeden z kluczowych elementów komponentu odstraszania. Udział Polskiej Grupy Zbrojeniowej w tym przedsięwzięciu poprzez realizację wieloletnich kontraktów na dostawy setek pojazdów i ich integrację z zagranicznymi komponentami, to gwarancja pracy dla naszych zakładów, jak i kolejne źródło kompetencji i wiedzy, potrzebnej do obsługi tych systemów w ich cyklu życia – powiedział Sebastian Chwałek, prezes Zarządu PGZ S.A.

Mariusz Błaszczak przekazuje prezesowi PGZ S.A. Sebastianowi Chwałkowi egzemplarz umowy ramowej na dostawę polskich komponentów do systemów rakietowych HIMARS i K239. Fot. MON.

Projekt związany z wdrożeniem krajowych elementów modułów ogniowych artylerii rakietowej dalekiego zasięgu stanowi potencjalnie drugi co do wartości, obok programu Narew, największy program, jaki został skierowany do polskiego przemysłu obronnego. Jego szacunkowy koszt przekroczy 20 mld PLN, a wolumen zamówień jednostek sprzętu wojskowego, głównie różnego typu pojazdów, począwszy od wozów z napędem 4×4, na podwoziach 8×8 kończąc, wynieść może kilka tysięcy egzemplarzy.

W skład elementów, które zostaną dostarczone przez konsorcjum PGZ-WWR wchodzą: podwozia specjalne Jelcz, przeznaczone do integracji z amerykańskimi i południowokoreańskimi modułami wyrzutni; artyleryjskie wozy rozpoznawcze w układzie 4×4, wozy dowodzenia, wozy amunicyjne, wozy ewakuacji technicznej, bezzałogowe systemy powietrzne, systemy łączności i systemy radiolokacyjne oraz kompleksowy pakiet sprzętu logistycznego.

Poza podwoziami do integracji z modułami wyrzutni, polskie firmy dostarczą m.in. pojazdy do transportu rakiet (na zdjęciu pojazd STZ do systemu Wisła) i wozy dowodzenia. Fot. PGZ.

Zakończenie procesu kontraktowania poszczególnych umów wykonawczych planowane jest na pierwszą połowę przyszłego roku, co pozwoli na rozpoczęcie dostaw już w 2023 r.

Autor: Andrzej Kiński na podstawie informacji Agencji Uzbrojenia i Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc