Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Pierwsza tura operacyjna F-35B na pokładzie okrętu

5 marca na pokładzie wielozadaniowego okrętu desantowego USS Wasp wylądował komponent uderzeniowy składający się z wielozadaniowych samolotów bojowych Lockheed Martin F-35B Lightning II należących do eskadry VMFA-121. Tym samym maszyny rozpoczęły pierwszą turę na pokładzie okrętu desantowego.

USS Wasp, na czele zespołu Ekspedycyjnej Grupy Bojowej, opuścił w weekend bazę w Sasebo w Japonii i rozpoczął patrol w strefie odpowiedzialności 7. Floty. VMFA-121 stacjonująca w bazach japońskich oddelegowała na pokład sześć samolotów F-35B Lightning II, które zastępują w lotnictwie US Marine Corps AV-8B Harrier II. Pierwsza tura operacyjna na pokładzie okrętu była poprzedzona ćwiczeniami na terenie Stanów Zjednoczonych oraz zbieraniem doświadczeń z operacji w Japonii – VMFA-121 stacjonuje poza granicami kraju od stycznia zeszłego roku.

W ciągu najbliższych tygodni z San Diego ma wyjść Ekspedycyjna Grupa Bojowa, na czele której znajdzie się USS Essex. Na jego pokładzie będą stacjonować F-35B należące do eskadry VMFA-211, a rejs operacyjny zaprowadzi zespół na wody 5. Floty, a więc oblewające obszar zaangażowania militarnego Stanów Zjednoczonych. Być może wówczas będziemy świadkami debiutu bojowego F-35B Lightning II.

(ŁP) Foto: US Navy
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc