Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Pentagon zatwierdza wielkoseryjna produkcję IBCS

Jedna z baterii Patriot, biorąca udział w badaniach systemu IAMD/IBCS na poligonie White Sands Missile Range w Nowym Meksyku. Na pierwszym planie kontenerowa kabina RIU/ECS, na prawo od niej polowe agregaty prądotwórcze EPP do RIU/ECS i stacji radiolokacyjnej AN/MPQ-65 (widoczna w tle). Na lewo od RIU/ECS kabina łączności, niewchodząca w skład baterii. Fot. US Army via Northrop Grumman.

13 kwietnia korporacja Northrop Grumman poinformowała, że Departament Obrony Stanów Zjednoczonych zaaprobował rozpoczęcie produkcji wielkoseryjnej systemu dowodzenia obroną przeciwlotniczą Integrated Battle Command System (IBCS). W ten sposób dobiega końca etap produkcji niskoseryjnej IBCS, w ramach którego dwa komplety systemu wyprodukowano dla Polski.

Zgoda Pentagonu odnośnie osiągnięcie przez Integrated Battle Command System (IBCS) etapu produkcji wielkoseryjnej (FRP, full-rate production) oznacza nie tylko zwiększenie tempa produkcji (choć nie jest jawne, jak duże jest ono obecnie), ale także najpewniej zawieranie przez Pentagon umów wieloletnich na zakup kolejnych kompletów. W grudniu 2021 r. Northrop Grumman uzyskał kontrakt na rozpoczęcie produkcji niskoseryjnej (LRIP, low-rate initial production) o wartości 1,4 mld USD. Teraz można spodziewać się rychłego podpisania przez Pentagon analogicznego zamówienia, ale już w trybie FRP. Obecna zgoda Pentagonu na produkcję wielkoseryjną oznacza, że IBCS pomyślnie przeszedł wstępne badania państwowe (IOT&E, initial operational test and evaluation), których ukończenie jest formalnym wymogiem do otrzymania najpierw zgody, a następnie zamówienia w ramach FRP. Northrop Grumman podał obecnie, że badania IOT&E ukończono pod koniec ubiegłego roku (według początkowych planów miały zakończyć się mniej więcej w jego pierwszym kwartale, najczęściej wskazywano luty). Rozpoczęcie FRP oznacza także, że IBCS (jako system dowodzenia systemu IAMD, Integrated Air & Missile Defense dla US Army, którego eksportowym wariantem jest polska Wisła), będzie dostarczany do kolejnych batalionów przeciwlotniczych US Army, obecnie uzbrojonych w system Patriot PAC-3.

W kontekście wielkoseryjnej produkcji IBCS warto przypomnieć, że Polska jest odbiorcą dwóch pierwszych bateryjnych kompletów IBCS, wyprodukowanych w ramach LRIP, dostawy elementów których rozpoczęły się w ubiegłym roku, a będą ukończone w pierwszej połowie obecnego. Pod koniec marca Northrop Grumman przekazał trzy przyczepy z węzłami łączności IFCN (Integrated Fire Control Network). W ramach tych dwóch bateryjnych kompletów IBCS Polska odbierze łącznie sześć stanowisk dowodzenia EOC (Engagement Operations Center) w wersji ze stanowiskami operatorskimi w namiotach (tzw. ICE, Integrated Collaborative Environment) wraz z osprzętem (m.in. z serwerowniami w kontenerach S-280) i 12 węzłami łączności IFCN na przyczepach. Cały ten sprzęt kupiono w ramach tzw. I fazy programu systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej średniego zasięgu Wisła.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc