Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Nowy autonomiczny pojazd nawodny trafi do Marynarki Wojennej

Fot. iXblue

3 czerwca Komenda Portu Wojennego Gdynia poinformowała o podpisaniu umowy ze spółką ENAMOR Sp. z o.o. w sprawie zakupu i dostawy do Marynarki Wojennej nowego autonomicznego pojazdu nawodnego przeznaczonego do prowadzenia pomiarów hydrograficznych.

Zgodnie z upublicznionymi informacjami, umowa została zawarta 8 maja i ma wartość 3,2 mln PLN. Dostawa ma zostać zrealizowana w ciągu 180 dni od podpisania, a w postępowaniu przetargowym zwycięski podmiot pokonał jednego konkurenta. Jak wskazał rzecznik prasowy 3. Flotylli Okrętów, kmdr ppor. Anna Sech, w odpowiedzi na pytania Redakcji, pojazd zostanie zbudowany na podstawie parametrów określonych w umowie – może to oznaczać, że nie jest to żadna seryjna konstrukcja oferowana przez producentów zagranicznych.

Marynarka Wojenna eksploatuje obecnie jeden autonomiczny bezzałogowy pojazd nawodny  iXblue DriX, który został zakupiony przez KPW Gdynia w 2021 roku. Jest on wykorzystywany w oparciu o infrastrukturę Portu Wojennego w Gdyni. Dodatkowo zrealizowano proces integracji pojazdu z okrętem hydrograficznym ORP Arctowski.

Dywizjon Zabezpieczenia Hydrograficznego Marynarki Wojennej jest systematycznie modernizowany. Poza autonomicznymi pojazdami nawodnymi dostarczono także mobilny zestaw do prowadzenia pomiarów hydrograficznych Homar-2 obejmujący łódź z wyposażeniem hydrograficznym i nawigacyjnym GS70 litewskiej firmy Gliseris Aluminium Boats. Ma ona długość całkowitą 8,01 m, szerokość 2,38 m, zanurzenie 0,45 m i napęd silnikiem Mercury o mocy 150 KM. Jej masa bez silnika wynosi 1600 kg.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc