9 marca na profilu internetowym 13. Lekkiej Brygady Królewskich Wojsk Lądowych Niderlandów pojawiły się zdjęcia z testów kołowego transportera opancerzonego GTK Boxer uzbrojonego w lekką wieżę bezzałogową R400S Mk. 2 produkcji australijskiej firmy EOS. Testy są związane z próbami zwiększenia siły ognia Boxerów, którego podstawowy wariant używany przez Koninklijke Landmacht jest uzbrojony w stanowisko zdalnie sterowane Kongsberg Protector M151 z 12,7 mm wkm.
Podczas prób wykorzystano wieże w dwóch różnych konfiguracjach. W pierwszej jako uzbrojenie zastosowano 30 mm armatę szybkostrzelną Northrop Grumman M230LF, strzelającą amunicją 30×113 mm (zapas amunicji do 160 nabojów) i 7,62 mm karabin maszynowy (z zapasem amunicji do 400 nabojów). Stanowisko w takiej konfiguracji, wraz z amunicją, waży do 408 kg. Zakres naprowadzania uzbrojenia w pionie wynosi od -10° do 45°. Wieża opcjonalnie może być uzbrojona w wyrzutnię ppk Javelin lub Spike LR/LR2. Możliwe jest też zastąpienie armaty M230LF brytyjską Venom LR firmy AEI, na taką samą amunicją. W drugiej konfiguracji wieża była uzbrojona w 40 mm granatnik automatyczny z zapasem 96 nabojów. W tej konfiguracji wieża ma masę 265 kg wraz z amunicją. Zakres kątów naprowadzania uzbrojenia w pionie jest nieco większy i wynosi od -20° do 50°. W obu przypadkach system kierowania ogniem umożliwia wykrywanie celów z odległości powyżej 12 000 m w dzień i ponad 13 700 m w nocy (z wykorzystaniem kamery termowizyjnej), rozpoznanie celu z ponad 5600 m w dzień i ponad 5100 m w nocy oraz identyfikację celu z odległości powyżej 4700 m w dzień i powyżej 4000 m w nocy. Podobne uzbrojenie testowano równolegle na bezzałogowych pojazdach lądowych THeMIS produkcji estońskiej firmy Milrem Robotics.
Z kolei 19 marca w Internecie pojawiła się grafika koncepcyjna przedstawiająca GTK Boxer z wieżą Nimrod 300, opracowaną przez słoweńską firmę Valhalla Turrets. Wieża w tej konfiguracji uzbrojona jest w 30 mm armatę szybkostrzelną (rewolwerową) Rheinmetall KCE na amunicję 30×173 mm (z zapasem 180 nabojów, alternatywnie 25 mm Rheimetall KBA na amunicję 25×137 mm). Armata ma szybkostrzelnością praktyczną 250 strz./min, a maksymalna sięga 1100 strz./min. W zaprezentowanej konfiguracji wieża ma służyć do zwalczania celów powietrznych, stąd integracja czujników radiolokacyjnych z antenami z aktywnym skanowaniem elektronicznym (AESA) i głowicy optoelektronicznej umieszczonej na lewo od armaty. Na grafice widocznych jest sześć różnych kierowanych pocisków rakietowych dwóch typów: cztery MBDA Mistral o maksymalnym zasięgu 7,5 km i dwa innego typu (być może są to ppk MELLS, tzn. Spike LR2 produkcji Eurospike GmbH; na renderze wieży w konfiguracji do bojowego wozu piechoty występują identyczne wyrzutnie, zaś wyrzutnia Mistrali została zastąpiona przez 7,62 mm km). Wieża ma bazowo (bez elementów wyposażenia i uzbrojenia zwiększających gabaryty) 932 mm wysokości, 1500 mm szerokości i 1181 mm długości. Ma masę ok. 850 kg (zależnie od konfiguracji). Wieża może być opancerzona ‒ do poziomu 2 lub 3 wg STANAG 4569A. Prędkość naprowadzania uzbrojenia wynosi od <0,2 mrad/s do >1 mrad/s w pionie (zakres kątów elewacji uzbrojenia jest różny w zależności od zastosowanej armaty), w poziomie prędkości naprowadzania uzbrojenia są podobne. Według producenta, prototyp wieży zostanie zaprezentowany niebawem. Wieża ma być rozwiązaniem konkurencyjnym do zaprezentowanej przed kilkoma tygodniami wieży Rheinmetall Skyranger 30.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu