Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Nowe wieże do transportera Boxer

Siła ognia holenderskich Boxerów ma wzrosnąć ‒ na transporterze przetestowano australijską wieżę R400S Mk. 2... Fot. Ministerstwo Obrony Królestwa Niderlandów.

9 marca na profilu internetowym 13. Lekkiej Brygady Królewskich Wojsk Lądowych Niderlandów pojawiły się zdjęcia z testów kołowego transportera opancerzonego GTK Boxer uzbrojonego w lekką wieżę bezzałogową R400S Mk. 2 produkcji australijskiej firmy EOS. Testy są związane z próbami zwiększenia siły ognia Boxerów, którego podstawowy wariant używany przez Koninklijke Landmacht jest uzbrojony w stanowisko zdalnie sterowane Kongsberg Protector M151 z 12,7 mm wkm.


Podczas prób wykorzystano wieże w dwóch różnych konfiguracjach. W pierwszej jako uzbrojenie zastosowano 30 mm armatę szybkostrzelną Northrop Grumman M230LF, strzelającą amunicją 30×113 mm (zapas amunicji do 160 nabojów) i 7,62 mm karabin maszynowy (z zapasem amunicji do 400 nabojów). Stanowisko w takiej konfiguracji, wraz z amunicją, waży do 408 kg. Zakres naprowadzania uzbrojenia w pionie wynosi od -10° do 45°. Wieża opcjonalnie może być uzbrojona w wyrzutnię ppk Javelin lub Spike LR/LR2. Możliwe jest też zastąpienie armaty M230LF brytyjską Venom LR firmy AEI, na taką samą amunicją. W drugiej konfiguracji wieża była uzbrojona w 40 mm granatnik automatyczny z zapasem 96 nabojów. W tej konfiguracji wieża ma masę 265 kg wraz z amunicją. Zakres kątów naprowadzania uzbrojenia w pionie jest nieco większy i wynosi od -20° do 50°. W obu przypadkach system kierowania ogniem umożliwia wykrywanie celów z odległości powyżej 12 000 m w dzień i ponad 13 700 m w nocy (z wykorzystaniem kamery termowizyjnej), rozpoznanie celu z ponad 5600 m w dzień i ponad 5100 m w nocy oraz identyfikację celu z odległości powyżej 4700 m w dzień i powyżej 4000 m w nocy. Podobne uzbrojenie testowano równolegle na bezzałogowych pojazdach lądowych THeMIS produkcji estońskiej firmy Milrem Robotics.

Także słoweńska firma Valhalla Turrets oferuje użytkownikom GTK Boxer możliwość integracji swojej wieży z uzbrojeniem przeciwlotniczym. Rys. Valhalla Turrets.

Z kolei 19 marca w Internecie pojawiła się grafika koncepcyjna przedstawiająca GTK Boxer z wieżą Nimrod 300, opracowaną przez słoweńską firmę Valhalla Turrets. Wieża w tej konfiguracji uzbrojona jest w 30 mm armatę szybkostrzelną (rewolwerową) Rheinmetall KCE na amunicję 30×173 mm (z zapasem 180 nabojów, alternatywnie 25 mm Rheimetall KBA na amunicję 25×137 mm). Armata ma szybkostrzelnością praktyczną 250 strz./min, a maksymalna sięga 1100 strz./min. W zaprezentowanej konfiguracji wieża ma służyć do zwalczania celów powietrznych, stąd integracja czujników radiolokacyjnych z antenami z aktywnym skanowaniem elektronicznym (AESA) i głowicy optoelektronicznej umieszczonej na lewo od armaty. Na grafice widocznych jest sześć różnych kierowanych pocisków rakietowych dwóch typów: cztery MBDA Mistral o maksymalnym zasięgu 7,5 km i dwa innego typu (być może są to ppk MELLS, tzn. Spike LR2 produkcji Eurospike GmbH; na renderze wieży w konfiguracji do bojowego wozu piechoty występują identyczne wyrzutnie, zaś wyrzutnia Mistrali została zastąpiona przez 7,62 mm km). Wieża ma bazowo (bez elementów wyposażenia i uzbrojenia zwiększających gabaryty) 932 mm wysokości, 1500 mm szerokości i 1181 mm długości. Ma masę ok. 850 kg (zależnie od konfiguracji). Wieża może być opancerzona ‒ do poziomu 2 lub 3 wg STANAG 4569A. Prędkość naprowadzania uzbrojenia wynosi od <0,2 mrad/s do >1 mrad/s w pionie (zakres kątów elewacji uzbrojenia jest różny w zależności od zastosowanej armaty), w poziomie prędkości naprowadzania uzbrojenia są podobne. Według producenta, prototyp wieży zostanie zaprezentowany niebawem. Wieża ma być rozwiązaniem konkurencyjnym do zaprezentowanej przed kilkoma tygodniami wieży Rheinmetall Skyranger 30.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc