Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Rheinmetall zmodernizuje dla Bundeswehry 27 transporterów Boxer w wersji dowodzenia

Bundeswehra zamówiła modernizację kolejnych transporterów opancerzonych Boxer w wariancie dowodzenia FüFz do standardu A2. Fot. Rheinmetall

11 lutego spółka Rheinmetall AG poinformowała, że niemieckie Federalne Biuro ds. Wyposażenia, Technologii Informacyjnych i Wsparcia Federalnych Sił Zbrojnych (BAAINBw, Bundesamt für Ausrüstung, Informationstechnik und Nutzung der Bundeswehr) podpisało z nią kontrakt na modernizację 27 kołowych transporterów opancerzonych Boxer w wariancie dowodzenia (Führungsfahrzeuge, FüFz) do standardu A2. Umowa została podpisana jeszcze pod koniec stycznia br.Modernizacja zostanie przeprowadzona w zakładach Rheinmetall Landysteme GmbH w Kassel. Początek prac przewidywany jest na marzec br. Zmodernizowane wozy będą sukcesywnie przekazywane użytkownikowi w latach 2022-2024. Wartość umowy nie została ujawniona – wiadomo, że jest warta nie więcej, niż kilkadziesiąt mln EUR.

GTK Boxer FüFz to jeden z czterech zasadniczych wariantów Boxera, jakie obecnie znajdują się w uzbrojeniu niemieckich Wojsk Lądowych (Heer). Służy on jako mobilne taktyczne centrum operacyjne lub stanowisko dowodzenia. Pojazdy te są wyposażone w bogaty zestaw sprzętu łączności i przetwarzania danych, oferując użytkownikowi zdolności C4I.

W ramach modernizacji Boxera do standardu A2 wymienione zostaną m.in.: systemy optoelektroniczne kierowcy, układy ogrzewania i klimatyzacji, urządzenia holownicze, siedzisko kierowcy, reflektory itd. Ponadto zmodyfikowane zostanie oprogramowanie wozu. Zwiększone zostaną również możliwości związane z komunikacją. Do tej pory Bundeswehra zamówiła modernizację 65 Boxerów do standardu A2. Prace przy pierwszych 38 wozach rozpoczęły się w 2017 r. – również były to wozy dowodzenia.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc