Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Nowe Black Hawki trafią do polskich służb porządku publicznego

Polskie Zakłady Lotnicze Sp. z o.o. dostarczą polskim służbom porządku publicznego dwa kolejne S-70i Black Hawk. Fot. Policja

9 grudnia na terenie lotniska Babice w Warszawie, w części zajmowanej przez Zarząd Lotnictwa Policji GSP KGP, odbyło się podpisanie umowy na zakup dwóch wielozadaniowych śmigłowców Lockheed Martin S-70i Black Hawk.

Maszyny zostaną dostarczone przez należące do amerykańskiej korporacji Polskie Zakłady Lotnicze Sp. z o.o. w Mielcu. Dostawa przewidziana jest w okresie wrzesień 2023 – IV kwartał 2024 roku. Zakup był możliwy dzięki dofinansowaniu o wartości 350 mln PLN w ramach programu priorytetowego Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej nr 7.3 „Ochrona i przywracanie różnorodności biologicznej i krajobrazowej”. Projekt nosi nazwę Pomagamy i chronimy - Policja i Państwowa Straż Pożarna na straży bioróżnorodności. Zamówienie jest także możliwe dzięki zacieśnieniu współpracy z Komendą Główną Państwowej Straży Pożarnej. Poza śmigłowcami PZL Mielec Sp. z o.o. zrealizuje szkolenie personelu, zapewni pakiet części zamiennych oraz dostarczy dodatkowe wyposażenie przeznaczone do akcji ratowniczo-gaśniczych.

Zakup śmigłowców to m.in. wynik dotychczasowych doświadczeń w eksploatacji trzech policyjnych S-70i Black Hawk, które poza wsparciem policji oraz programu krajowej transplantologii, pełnią ważną rolę w systemie przeciwpożarowym. Na bazie doświadczeń z pożaru Biebrzańskiego Parku Narodowego (w lecie 2020 roku) podjęto decyzję o zakupie zasobników Bambi Bucket, które zostały zintegrowane właśnie z S-70i Black Hawk. W tej konfiguracji śmigłowce uczestniczą w akcjach na terenie kraju, a także misjach pomocy innym państwom – policyjne S-70i Black Hawk operowały w Turcji oraz Republice Czeskiej.

Podpisany dziś kontrakt jest dla nas kolejnym ważnym kamieniem milowym i powodem do wielkiej dumy, tym ważniejszym, że zawierany jest z klientem, który już użytkuje nasze śmigłowce i dziś wraca po kolejne maszyny. To dla nas dowód najwyższego uznania i zaufania do naszych śmigłowców.” – powiedział Janusz Zakręcki, Prezes Zarządu, Dyrektor Naczelny PZL Mielec. „Powiększona flota wszechstronnych, niezawodnych i wytrzymałych śmigłowców Black Hawk zapewni ważne potrzeby operacyjne Komendy Głównej Policji oraz przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa obywateli w całym kraju, wspierając polski System Ratowniczo-Gaśniczy.” – dodał Zakręcki.

Jak na razie najnowszy S-70i Black Hawk Policji, dostarczony w kwietniu 2019 roku. Fot. Łukasz Pacholski

Pierwsze dwa S-70i Black Hawk zostały dostarczone Policji przez Polskie Zakłady Lotnicze Sp. z o.o. w Mielcu w 2018 roku. Trzeci egzemplarz trafił do linii w kwietniu 2019 roku - łącznie ich załogi wylatały dotychczas około 2000 godzin. Obecnie są to jedyne S-70i eksploatowane przez służby porządku publicznego w Europie – sześć sztuk zostało zamówionych przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Rumunii, a dodatkowo bazowy kontrakt ma opcję pozwalającą na rozszerzenie kontraktu o sześć kolejnych.

Poza zakupem dwóch S-70i Black Hawk, lotnictwo Policji ma w ciągu najbliższych miesięcy wzbogacić się o cztery nowe lekkie maszyny jednosilnikowe. Postępowanie w tej sprawie uruchomiono 15 listopada. Termin składania ofert upływa 12 grudnia. Nie można wykluczyć, że dwa nowe Black Hawki pozwolą także na wycofanie z eksploatacji dwóch Mil Mi-8, które pozostają nadal w linii.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc