Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Kontrakt na Black Hawki dla Policji

30 maja w zakładach PZL Mielec odbyła się uroczystość podpisania kontraktu na zakup dwóch wielozadaniowych śmigłowców Sikorsky S-70i Black Hawk International, które trafią do Policji.

Będą to pierwsze maszyny tego typu w Polsce, kontrakt zawiera także opcję na dokupienie dwóch kolejnych wiropłatów powyższego typu. Negocjacje w sprawie zakupu rozpoczęto na początku kwietnia, po analizach zespołu Komendy Głównej Policji dotyczącego potrzeb i wymagań na śmigłowce powyższego typu – wykazały one, że jedynie S-70i Black Hawk International spełnia wymagania zamawiającego. Podpisanie umowy było możliwe dzięki korzystnemu dla KGP rozstrzygnięciu skargi przez Krajową Izbę Odwoławczą, gdzie odwołał się koncern Airbus.

Nowe śmigłowce pozwolą na zastąpienie w linii dwóch Mi-8T, których jednym z głównych zadań jest wsparcie działań Biura Operacji Antyterrorystycznych. Także wymagania antyterrorystyczne stały się potrzebą zakupu. Są to pierwsze fabrycznie nowe maszyny, które zasilą park sprzętowy. W najbliższych miesiącach można spodziewać się kolejnych, gdyż pilnej wymiany potrzebują m.in. wiekowe Mi-2. Dostawy mają zostać zrealizowane jeszcze w bieżącym roku.

Polska policja jest pierwszym użytkownikiem śmigłowców rodziny S-70 Black Hawk wśród europejskich służb porządku publicznego. Obecnie Black Hawki w Europie są wykorzystywane przez siły zbrojne Austrii, Szwecji oraz Słowacji.

(ŁP) Foto: MSWiA
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc