Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Niemieckie Eurofightery wzmocnią sojuszników w Rumunii

Niemcy wyślą do Rumunii trzy samoloty Eurofighter. Fot. Luftwaffe

31 stycznia dowództwo komponentu lotniczego NATO poinformowało, że Ministerstwo Obrony Republiki Federalnej Niemiec podjęło decyzję o wzmocnieniu sił sojuszniczych na południowej flance poprzez skierowane do Rumunii wielozadaniowych samolotów bojowych Eurofighter.


Należące do Luftwaffe samoloty mają wzmocnić misję NATO w Rumunii i Bułgarii w okresie luty-marzec. Niemieckie Eurofightery (w liczbie trzech sztuk) dołączą do czterech maszyn tego typu należących do Włoch, które stacjonują obecnie w Rumunii. Dodatkowo Niderlandy zadeklarowały wysłanie dwóch samolotów Lockheed Martin F-35A Lightning II. Obecnie na granicach sojuszu, w ramach misji Air Policing, operują 22 wielozadaniowe samoloty bojowe. W Estonii stacjonuje dziesięć (sześć F-15E Strike Eagle oraz cztery F-16AM/BM FIghting Falcon), na Litwie osiem F-16 Fighting Falcon (po cztery należące do Polski i Danii), a w Rumunii cztery włoskie Eurofightery. Te ostatnie wspierają siły rumuńskie i bułgarskie.

W przypadku Niemiec jest to kolejna decyzja związana z narastającym napięciem na linii Ukraina – Rosja. 26 stycznia Ministerstwo Obrony Republiki Federalnej Niemiec poinformowało o podjęciu decyzji o przekazaniu Ukrainie 5000 hełmów nieujawnionego typu.

Od początku misji Air Policing Niemcy są aktywnym uczestnikiem. W ciągu lat Luftwaffe zrealizowała dwanaście rotacji nad państwami bałtyckimi.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 comments on “Niemieckie Eurofightery wzmocnią sojuszników w Rumunii”

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc