Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

M1147 AMP – nowa amunicja do Abramsa

Northrop Grumman zaprezentował film z prób amunicji M1147 AMP. Fot. Northrop Grumman

30 kwietnia koncern Northrop Grumman zaprezentował film pokazujący próby amunicji czołgowej M1147 AMP (Advenced Multi-Purpose, pol. zaawansowany wielozadaniowy) z uniwersalnym pociskiem z programowalnym rozcaleniem. Amunicja powstaje z myślą o zastąpieniu w zestawie amunicji czołgów Abrams czterech starszych nabojów: M830, M830A1 (przeciwpancerne kumulacyjne), M908 (odłamkowo-burzący, przeciwbetonowy) i M1028 (kartacz).

Pocisk M1147 AMP zachowuje podstawowe cechy wszystkich starszych typów pocisków, umożliwiając: zwalczanie siły żywej (także w trybie airbust, tj. detonacji w powietrzu w zaprogramowanej odległości od czołgu), lekkich umocnień (przebijanie żelbetonowych ścian o grubości do ok. 20 cm) czy zwalczanie celów lekko i średnio opancerzonych. W niektórych zastosowaniach ma być wręcz bardziej skuteczny od starszych typów amunicji.

M1147 ma być jedynym typem amunicji bojowej do czołgów M1A1 i nowszych (o ile są dostosowane do używania amunicji programowalnej), obok przeciwpancernej M829A4 z pociskiem podkalibrowym z rdzeniem ze zubożonego uranu. Niegdyś Korpus Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych używał niemiecką amunicję Rheinmetall DM11 o analogicznych charakterystykach, lecz Marines zrezygnowali z czołgów, a tym samym z amunicji do niej ‒ nie są znane dalsze plany odnośnie wykorzystania zakupionej amunicji dostarczonej z Niemiec. W niedalekiej przyszłości ma powstać odpowiednik M1147, lecz kalibru 105 mm, do wykorzystania przez czołgi lekkie, które wejdą do służby w brygadowych zespołach bojowych piechoty (IBCT) w ramach programu Mobile Protected Firepower.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc