Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Leonardo dostarczy śmigłowce do Argentyny?

Fot. US Navy

21 września Ministerstwo Obrony Argentyny poinformowało o podpisaniu listu intencyjnego z koncernem Leonardo w sprawie możliwości zakupu na potrzeby Sił Zbrojnych tego kraju ośmiu wielozadaniowych śmigłowców AW109.

Zgodnie z komunikatem, wiropłaty miałyby trafić do lotnictwa morskiego Argentyny, gdzie zastąpiłby obecnie eksploatowane Airbus AS555 Fennec. Te ostatnie pełnią zadania transportowo-logistyczne, a także patrolowo-dozorowe. Nowe maszyny miałyby być wykorzystywane m.in. w charakterze wsparcia lotniczego dla jednostek patrolowych typu Bouchard (Govind OPV) oraz fregat typu Almirante Brown.

Z całą pewnością podpisanie listu intencyjnego może zaskakiwać. Jednym z fundamentów koncernu Leonardo jest bowiem oddział brytyjski (Yeovil), który odpowiada m.in. za montaż ostateczny śmigłowców AW159 Wildcat czy AW101. Należy przy tym pamiętać, że rząd brytyjski skutecznie blokuje wszelkie próby zakupy sprzętu wojskowego przez Argentynę, co jest wynikiem nieformalnego embarga po wojnie o Falklandy. Z tego też względu różni producenci nie mogą zawierać kontraktów ze względu na wykorzystanie komponentów produkcji brytyjskiej (m.in. doskonałym przykładem była próba sprzedaży odrzutowych samolotów bojowych KAI FA-50 Fighting Eagle).

Wybór AW109 nie powinien zaskakiwać. Siły Zbrojne Argentyny eksploatowały, w strukturach Wojsk Lądowych, dziesięć egzemplarzy w latach 1979-2007. Pozytywne wnioski zaowocowały chęcią powrotu do stale rozwijanej i modyfikowanej konstrukcji. Dodatkowo jest to jeden z nielicznych, lekkich, śmigłowców tej klasy dostosowanych do operacji z pokładów niewielkich jednostek pływających.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc