Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Kolejnych dwanaście H145 dla szwajcarskich służb ratowniczych

Fot. Airbus

5 grudnia koncern Airbus poinformował, że szwajcarska służba ratownicza Rega podpisała kontrakt na dostawę kolejnych śmigłowców H145 w konfiguracji pięciołopatowej. Nowe maszyny mają zastąpić obecnie eksploatowane Leonardo AW109SP.

Rega zamówiła dwanaście maszyn, które dołączą do dziewięciu zamówionych w marcu bieżącego roku. Całość dostaw ma zostać zrealizowana do końca 2026 roku i pozwoli na ujednolicenie wyposażenia, a także zwiększenie potencjału operacyjnego, co jest związane z konfiguracją obecnie produkowanych H145. Sprawne działanie lotniczego systemu ratownictwa medycznego to jeden z kluczowych elementów zapewnienia bezpieczeństwa obywatelom i turystom – tylko w 2021 roku Rega zrealizowała ponad 14 tys. lotów ratowniczych, które wykonywały śmigłowce z czternastu baz HEMS na terenie kraju.

H145 z pięciołopatowym wirnikiem nośnym otrzymał cywilny certyfikat EASA w czerwcu 2020 roku. Dzięki zmianom konstrukcyjnym wzrósł ładunek użyteczny o 150 kg, a dodatkowo zmniejszono średnicę, co ułatwia operacje lotnicze w przestrzeni miejskiej. W ciągu ostatnich lat konstrukcja zdobywa liczne zamówienia ze strony sił zbrojnych oraz służb porządku publicznego państw.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc