Zaloguj
reklama Helikon-Tex

Kolejny etap prac ku bezzałogowemu AMV

6 lipca fińska firma Patria Vehicles Oy poinformowała o nowych osiągnięciach związanych  z bezzałogowymi pojazdami naziemnymi.

Firma zaprezentowała bezzałogowy pojazd lądowy oparty na kołowym transporterze opancerzonym AMV 8×8, który może być zdalnie sterowany z wykorzystaniem standardowych sieci komunikacyjnych, spełniających standardy 4G i 5G. Ma to skutkować stosunkowo łatwą i bezawaryjną możliwością używania pojazdu po utracie go z pola widzenia przez operatora (operatorów). Demonstracja pojazdy została przeprowadzona we współpracy z Uniwersytetem w Tampere w ramach projektu RemoteFeel. Program ten realizowany jest przez przez Buisness Finland, FIMA (Forum for Intelligent Machines) i kilka podmiotów badawczych. Uczestnicy wydarzenia mieli możliwość zdalnego sterowania transporterem AMV 8×8 za pomocą pulpitu zdalnego sterowania opracowanego przez Patrię, który korzysta z nowoczesnego interfejsu użytkownika, umożliwiając tym samym sterowanie pojazdem bez większych przeszkód.

Patria Vehicles Oy od kilku lat rozwija swoje kompetencje w zakresie opracowania i budowy lądowych pojazdów bezzałogowych. Fińska firma po raz pierwszy publicznie zademonstrowała swoje możliwości w tym zakresie podczas ELROB (European Land Robots Trial) w Belgii w 2018 r. Potencjał firmy reprezentowały wówczas dwa specjalnie dostosowane do pełnienia nowej roli transportery AMV 8×8. Istnieje możliwość ubezzałogowienia także innych pojazdów Patrii, jak AMVXP czy Patria 6×6.

(Bartłomiej Kucharski) Foto: Patria
reklam Lockheed Martin
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

PrzemysŁ zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc