Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Umowa na serwis ZZKO Topaz

Fot. Grupa WB

5 kwietnia 2. Regionalna Baza Logistyczna w Warszawie poinformowała o zawarciu umowy z Grupą WB w sprawie realizacji usługi serwisu ZZKO Topaz, który znajduje się na wyposażeniu jednostek Wojska Polskiego.

Umowa, o całkowitej wartości 35,7 mln PLN, została zawarta 12 marca i ma obowiązywać do końca listopada 2026 roku. W procedurze wyboru wykonawcy zastosowano negocjacje z wybranym podmiotem bez uprzedniej publikacji zaproszenia do ubiegania się o zamówienie, co jest związane z faktem, że Grupa WB jest autorem i jedynym właścicielem praw autorskich ZZKO Topaz.

ZZKO Topaz jest standardowym systemem kierowania ogniem pododdziałów artylerii Wojska Polskiego. W bieżącym roku, w marcu, uzyskano status członka w inicjatywie ASCA (Artillery Systems Cooperation Activities) – ZZKO Topas z interfejsem ASCA poddano szczegółowym testom interoperacyjności w 2023 roku, a wyniki wraz z przyznaniem statusu członka, zatwierdzono w bieżącym roku. Pokazuje to dojrzałość systemu – zmodyfikowany Topaz (z interfejsem ASCA) został już wprowadzony do użycia w dwóch dywizjonowych modułach ogniowych 155 mm armatohaubic (Krab oraz K9A1 Thunder). Docelowo trafi na wyposażenie wszystkich jednostek artylerii oraz artylerii rakietowej.

Należy pamiętać, że system Topaz ma już na swoim koncie sukces eksportowy – w maju 2023 roku producent poinformował, że polskie rozwiązanie zostały wybrane przez siły zbrojne Bułgarii.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc