Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Akademia HIMARS - idzie nowe w polskiej artylerii rakietowej

Fot. 16. Pomorska Dywizja Zmechanizowana

27 lipca na poligonie należącym do Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, w obecności Daniela Lawtona, zastępcy ambasadora Stanów Zjednoczonych Ameryki w Polsce, na tle sprzętu stanowiącego wyposażenie i uzbrojenie jednostek artyleryjskich, podpisał dwie doniosłe decyzje: o powołaniu Akademii HIMARS oraz o powstaniu 1. Brygady Rakiet, na wyposażeniu której znajdą się m.in. wyrzutnie M142 HIMARS.

Podczas przemówienia minister Błaszczak zapowiedział również zakupy kolejnych wyrzutni HIMARS, które będą osadzone na podwoziach Jelcz i wyposażone w Zintegrowany System Zarządzania Walką TOPAZ, produkcji Grupy WB.

Dziś widzieliśmy w akcji Himarsy, których zasięg wynosi do 300 km. (…) Wojsko Polskie ma możliwości dokonania ostrzału na dalekich dystansach. (…) Naszym zadaniem, zadaniem władz polskich jest wyposażenie Wojska Polskiego w broń skuteczną, broń sprawdzoną, broń która odstrasza agresora, która spowoduje, że Rosja nie odważy się napaść na Polskę. I właśnie taka broń jest na wyposażeniu Wojska Polskiego. Dziś mogliśmy zobaczyć, że w ręku polskich żołnierzy, przeszkolonych zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i Polsce, stanowi świetną broń odstraszającą agresora – powiedział minister Mariusz Błaszczak na poligonie w Toruniu.

Fot. Marek Asimo

Dzięki zakupowi wyrzutni M142 HIMARS Wojsko Polskie odzyskuje utracone w 2005 roku zdolności rażenia przeciwnika na odległość 70-80 km, a przy użyciu rakiet ATACMS wzrośnie ona nawet do 300 km. Wyrzutnie te świetnie sprawdzają się na Ukrainie.

Akademia HIMARS stanie się kuźnią kadr, w której szkolić się będą, pod okiem amerykańskich instruktorów, załogi polskich wyrzutni M142. Powstanie ona we współpracy z V Korpusem US Army. Minister Błaszczak zapowiedział też, że Akademia Himars będzie służyć także do współpracy z naszymi sojusznikami z państw bałtyckich, gdyż zarówno Estonia, Łotwa jak i Litwa zamówiły również wyrzutnie HIMARS w Stanach Zjednoczonych. Jesteśmy otwarci jeśli chodzi o szkolenie, jeśli chodzi o kursy doszkalające, które będą przeprowadzane tu właśnie na poligonie w Toruniu.”

W związku zaś z rozbudową Wojska Polskiego oraz zakupem sprzętu rakietowego o zasięgu nawet do 300 km, powstanie nowa jednostka – 1. Brygada Rakiet z lokalizacją w Toruniu i Orzyszu i wejdzie w skład 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej.

Fot. Marek Asimo

Podpisanie decyzji uświetnił pokaz możliwości strzeleckich wyrzutni M142 HIMARS, z pierwszego dywizjonu zakupionego w 2019 roku, które wykonały efektowne strzelanie.

Autor: Marek Asimo.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc