Zaloguj

Grecki debiut GRUPY WB

Zdjęcia: GRUPA WB

GRUPA WB brała udział w wystawie obronnej DEFEA (Defence Exhibition Athens) w Grecji. Targi w Atenach były jednym z najważniejszych wydarzeń branżowych w regionie Morza Śródziemnego i Bliskiego Wschodu. GRUPA WB była jedynym polskim wystawcą na DEFEA, dlatego stoisko 3B15 uznawane było za wizytówkę polskiego przemysłu obronnego.

Warto dodać, że Defence Exhibition Athens to pierwsza grecka wystawa sprzętu wojskowego od ponad dekady. Trzydniowe targi zostały zorganizowane przez Ministerstwo Obrony Narodowej Republiki Greckiej, siły zbrojne tego państwa i przedstawicieli sektora zbrojeniowego.

W wystawie DEFEA wzięło udział 315 innych wystawców z 22 państw. Targi odwiedziło ponad 45 oficjalnych delegacji, w tym wiele zagranicznych. Targi uroczyście zainaugurował grecki Minister Obrony Narodowej Nicos Panagiotopoulos. W ceremonii udział wzięli również wiceminister Alkiviades Stefanis i Szef Sztabu gen. Konstantinos Floros i inni wysocy rangą oficerowie wojsk lądowych, marynarki wojennej i lotnictwa.

Defence Exhibition Athens były pierwszymi międzynarodowymi targami obronnymi, w których brała udział GRUPA WB po zniesieniu niektórych obostrzeń związanych z pandemią COVID-19. Stoisko jedynego na greckiej wystawie polskiego podmiotu z branży zbrojeniowej, specjalizującego się w zaawansowanych systemach komunikacyjnych, bezpilotowych i zarządzania polem walki wzbudziło duże zainteresowanie.

Już pierwszego dnia przedstawiciele GRUPY WB mieli zaszczyt gościć na stoisku Ambasadora Nadzwyczajnego i Pełnomocnego Rzeczypospolitej Polskiej w Grecji Artura Lomparta, któremu towarzyszył attaché wojskowy pułkownik Jan Kurdziałek. Stoisko odwiedziła także delegacja przedstawicieli Sejmu i Senatu RP przebywających z wizytą oficjalną w Atenach.

Drugiego dnia imprezy na stoisko GRUPY WB zawitał Minister Obrony Narodowej Republiki Greckiej Grecji Nikolaos Panagiotopoulos i szef Generalnego Dyrektoriatu ds. Inwestycji Obronnych i Uzbrojenia Aristeidis Alexopoulos. Z zainteresowaniem zapoznawali się z polskimi rozwiązaniami w branży wojskowej.

Na Defence Exhibition Athens GRUPA WB prezentowała platformę komunikacji FONET i zintegrowany system zarządzania walką TOPAZ. Pokazano także radiostacje programowalną COMP@N w odmianie doręcznej i pojazdowej oraz jedną z najmniejszych i najlżejszych radiostacji doręcznych R35010, która w połączeniu z zestawami pojazdowymi stanowi także bazę dla systemów BMS.

Ogromne zainteresowanie gości wzbudzał też wielozadaniowy system bezzałogowy FlyEye, wykorzystywany w roli rozpoznania, naprowadzania i korygowania ognia artylerii, a także latającego przekaźnika zwiększającego zasięg łączności. FlyEye od początku projektowany był do współpracy z systemem TOPAZ i jest z nim w pełni zintegrowany.

Na stoisku GRUPY WB można było także zobaczyć system amunicji krążącej WARMATE. To modułowe rozwiązanie, wyposażone w wymienne głowice – bojowe, obserwacyjne lub innego rodzaju. Dzięki odseparowaniu WARMATE od wyrzutni sam efektor może być lżejszy, bardziej niezawodny, charakteryzuje się większą długotrwałością lotu i bardzo dużą masą przenoszonej głowicy w stosunku do masy amunicji krążącej.

GRUPA WB jest zatrudniającym 1200 osób polskim producentem zaawansowanych systemów wojskowych i cywilnych, którego udziałowcem jest Polski Fundusz Rozwoju. Przedsiębiorstwo działa globalnie na rynku systemów łączności, zarządzania kryzysowego, bezpieczeństwa publicznego, transportu, energetyki, elektromobilności i obronności.

Źródło: GRUPA WB.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 comments on “Grecki debiut GRUPY WB”

  1. Brawo Grupa WB! Gdzie jest cała grupa PGZ, której promocja zagraniczna leży i najwyższy czas aby to zmienić i odbudować eksport. Polscy politycy powinni dynamicznie wspierać promocję polskiego uzbrojenia tak jak to robią światowi potentaci.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc