Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Kolejne państwa wysyłają F-35 Lightning II poza swoje granice

Niderlandzkie F-35A Lightning II mają zostać przebazowane do Bułgarii jako wsparcie dla sił NATO. Fot. Siły Powietrzne Niderlandów

26 stycznia Ministerstwo Obrony Niderlandów oraz Departament Obrony Australii poinformowali, że kierują swoje wielozadaniowe samoloty bojowe Lockheed Martin F-35A Lightning II do działań poza granicami kraju.

W przypadku Niderlandów mowa o skierowaniu dwóch F-35A do Bułgarii. Maszyny mają stanowić element wzmocnienia NATO w Europie Centralnej – kontyngent niderlandzki obejmujący parę samolotów wraz z personelem wsparcia, ma trafić do Bułgarii na dwa miesiące (kwiecień i maj). Głównym zadaniem ma być wzmocnienie sił NATO na południowej flance, obecnie samoloty bojowe sojuszu wspierają Bułgarów oraz Rumunów w zabezpieczeniu przestrzeni powietrznej. Wstępna gotowość operacyjna pierwszej eskadry F-35A Lightning II należących do Koninklijke Luchtmacht została ogłoszona 27 grudnia ubiegłego roku. Pozwala to na skierowanie do działań ekspedycyjnych komponentu składającego się maksymalnie z czterech maszyn.

Z kolei Departament Obrony Australii poinformował, że grupa samolotów F-35A Lightning II należąca do RAAF weźmie udział w międzynarodowych ćwiczeniach Cape North 2022, które będą odbywać się w dniach 2-18 lutego na wyspie Guam. Będzie to debiut australijskich maszyn tego typu poza granicami kraju. Weźmie w nich udział personel z Australii, Stanów Zjednoczonych oraz Japonii. Pierwsze dwa F-35A Lightning II przebazowano do Australii w grudniu 2018 roku – łącznie RAAF ma otrzymać 72 samoloty tego typu, które będą stanowić uderzeniowy trzon australijskiego lotnictwa w pierwszej połowie bieżącego wieku. Ich uzupełnieniem są 24 F/A-18F Super Hornet wspierane przez samoloty przełamania obrony przeciwlotniczej E/A-18G Growler.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

4 comments on “Kolejne państwa wysyłają F-35 Lightning II poza swoje granice”

  1. Będziecie tak machać szebelką aż ruski wam ja wytrąci .Szkoda że do tych pustych Polskich łbów nie dochodzi że jak bawią się dorośli tam nie ma miejsca dla dzieci .Gra toczy się o wysoką stawkę nowe wpływy w Europie i na świecie .A tacy gracze jak Australia Polska to pionki poza szachownicą.

  2. Nie ma jak to Ruski trol,jaki porządek z czym ta twoja Rosja startuje,żeby nie Arsenal nuklearny to by nikt nawet z nimi nie gadał,armia to kupa złomu i trochę nowoczesnej broni.I napadają słabszych,Turcja zestrzeliła i samolot i co pogadali i przestali.silniejszych się boją,a na słabszych napadaja i masz swój porządek świata,Ty nie masz pojęcia co to za samolot,poczytaj trochę 2 wystarcza żeby rozwalić nie jedno państwo,żaden porządek to tylko gwóźdź do trumny Rosji i trzeba cierpliwie czekać kiedy Chiny upomną się o swoje,jak zobaczą pozycje Rosji.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc