Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

AMRAAM-ER dla Królestwa Niderlandów

Fot. RTX

13 czerwca amerykański Departament Stanu poinformował o zatwierdzeniu zapytania ofertowego Królestwa Niderlandów, które dotyczy możliwości zakupu partii kierowanych pocisków RTX AMRAAM-ER.

Jak wskazuje upubliczniona amerykańska dokumentacja, która została przesłana do Kongresu Stanów Zjednoczonych w celu dalszego procesu autoryzacji, Królestwo Niderlandów jest zainteresowane zakupem 174 pocisków AMRAAM-ER wraz z pakietem części zamiennych, urządzeniami diagnostycznymi oraz wsparciem szkolno-logistycznym. Całość została wyceniona na maksymalną wartość 678 mln USD, a w przypadku podpisania międzyrządowej umowy LOA głównym wykonawcą będzie korporacja RTX.

Nowa partia pocisków będzie stanowić uzbrojenie przeciwlotniczych zestawów rakietowych NASAMS, które znajdują się na wyposażeniu sił zbrojnych tego kraju. Nie można wykluczyć, że częściowo mają uzupełnić zapasy magazynowe uszczuplone po dostawach sprzętu na Ukrainę.

Rodzina pocisków AIM-120 AMRAAM została wyprodukowana w liczbie ponad 12000 egzemplarzy z czego odpalono około 5000 (w większości w ramach prób i ćwiczeń). W działaniach bojowych przypisano im zestrzelenie ponad 13 załogowych statków powietrznych (tylko w walkach powietrze-powietrze). Obecnie są także intensywnie używane na Ukrainie, gdzie stanowią środki bojowe dla zestawów przeciwlotniczych NASAMS – w tym przypadku statystyki nie są publicznie znane.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc