Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Druga eskadra F-35C Lightning II poza granicami Stanów Zjednoczonych

VMFA-314 rozpoczęła pierwszą turę na lotniskowcu USS Abraham Lincoln po przezbrojeniu w samoloty F-35C Lightning II. Fot. USMC

3 stycznia z bazy US Navy w San Diego w Kalifornii wyszła w morze grupa bojowa lotniskowca USS Abraham Lincoln (CVN 72), która przez najbliższe miesiące będzie operować na wodach Oceanu Spokojnego oraz Indyjskiego. Ważnym aspektem rozpoczęcia rejsu jest fakt, że elementem grupy lotniczej okrętu jest eskadra VMFA-314 wyposażona w samoloty Lockheed Martin F-35C Lightning II.


Należąca do Korpusu Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych eskadra została przezbrojona na nowy typ samolotu w latach 2019-2020. Jest pierwszą jednostką USMC, która osiągnęła gotowość operacyjną na F-35C Lightning II. Łącznie Korpus Piechoty Morskiej ma odebrać 67 egzemplarzy maszyn tej wersji (głównym użytkownikiem ma być lotnictwo Marynarki Wojennej, które ma otrzymać 273 sztuk). Wyposażone w nie eskadry mają stanowić część komponentu lotniczego lotniskowców.

Obecnie poza granicami Stanów Zjednoczonych przebywają dwie eskadry samolotów F-35C Lightning II. Poza VMFA-314, która stacjonuje na pokładzie USS Abraham Lincoln (CVN 72), mowa o VFA-147, która od sierpnia 2021 roku znajduje się na USS Carl Vinson (CVN 70), który operuje na wodach Oceanu Spokojnego.

O skali zaangażowania operacyjnego samolotów pokładowych może świadczyć statystyka użycia F-35B Lightning II w czasie rejsu lotniskowca HMS Queen Elizabeth w ubiegłym roku. Stacjonujące na jednostce maszyny zrealizowały blisko 1300 lotów o łącznym czasie ponad 2200 godzin. W trakcie rejsu przeprowadzono 44 misje bojowe przeciwko celom naziemnym (nie ujawniono szczegółów).

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc