Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Kolejne dwa T129 ATAK na Filipinach

Turcy dostarczyli drugą parę śmigłowców bojowych TAI T129 ATAK. Fot. MaxDefense

27 listopada w bazie lotniczej Clark na Filipinach wylądowały dwa średnie samoloty transportowe Airbus A400M Atlas należące do Sił Powietrznych Turcji. Ich ładunkiem była para śmigłowców bojowych TAI T129 ATAK zamówionych przez Filipiny.

Oznacza to, że na Filipinach znajdują się już cztery z sześciu zakontraktowanych wiropłatów tego typu. Pierwsze dwa trafiły do użytkownika w marcu, a samo podpisanie kontraktu było możliwe dopiero po przekonaniu władz amerykańskich do wydania zgody na reeksport podzespołów wojskowych – z tego też względu program jest opóźniony w stosunku do harmonogramu o około dwóch lat. Filipiny są pierwszym eksportowym użytkownikiem śmigłowców TAI T129 ATAK. Ostatnia para ma trafić do klienta na początku 2024 roku.

W strukturach sił zbrojnych tego kraju zastąpią parę podarowanych przez Jordanię Bell AH-1F Cobra i pozwolą na zwiększenie możliwości operacyjnych. Według dostępnych informacji, sześć TAI T129 ATAK ma trafić do 15. Skrzydła Bojowego, które stacjonuje w bazie lotniczej Danielo Atienza. Ich zakup jest związany z programem modernizacji i rozbudowy potencjału filipińskich sił zbrojnych, które odpowiadają m.in. za realizację działań bojowych przeciwko islamskich fundamentalistom działającym w południowej części kraju.

Kolejny raz warto też podkreślić, że do transportu śmigłowców Turcy zaangażowali dwa ze swoich samolotów transportowych Airbus A400M Atlas. Pokazuje to, że w dziedzinie eksportu uzbrojenia przemysł lokalny może liczyć na wsparcie władz państwowych.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc