Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

KC-390 Millennium na testach na Alasce

Brazylijski KC-390 Millennium w czasie testów w Fairbanks na Alasce. Fot. Siły Powietrzne Brazylii

12 lutego Siły Powietrzne Brazylii i koncern Embraer poinformowali, że pomiędzy 8 i 12 lutego jeden z seryjnych średnich samolotów KC-390 Millennium przechodził testy w warunkach zimowych na Alasce.

Próby w północnej części Stanów Zjednoczonych były możliwe m.in. z powodu obecności jednego z samolotów na terenie tego kraju, który wcześniej uczestniczył w międzynarodowych ćwiczeniach lotnictwa transportowego. Po ich zakończeniu samolot przebazowano do Fairbanks, gdzie przeprowadzono testy przy temperaturach dochodzących do -38°C, a zimno odczuwalne dochodziło do -48°C. W ramach prób sprawdzono poprawność funkcjonowania systemów pokładowych: układów awioniki, elektrycznych, hydraulicznych, sterowania, silników, APU i stacji radiolokacyjnej.

Po ich zakończeniu samolot rozpoczął powrót do kraju z międzylądowaniem w Międzynarodowym Porcie Lotniczym Minneapolis-St.Paul International Airport. Jednym z powodów realizacji testów na Alasce jest planowane wykorzystanie KC-390 Millennium do wsparcia brazylijskiego programu badań Antarktydy - według planów nowe samoloty mają utrzymywać most powietrzny pomiędzy krajem oraz placówkami badawczymi na tym kontynencie.

Poza wsparciem krajowego programu badawczego, praktyczne sprawdzenie możliwości działań samolotów w ekstremalnych warunkach naturalnych może być także elementem kampanii marketingowej. Obecnie Embraer zdobył dwa kontrakty eksportowe - pięć egzemplarzy kupiła Portugalia (pierwszy z nich znajduje się już na etapie montażu i ma zostać oblatany w bieżącym roku), a w zeszłym roku dwa zamówiły Węgry. W przypadku Europy Centralnej brazylijski producent liczy na podpisanie kontraktu z Republiką Czeską (dwa egzemplarze), a także obserwuje rynek polski, gdzie w ciągu najbliższych lat Ministerstwo Obrony Narodowej będzie planować zakup nowych samolotów transportowych kategorii średniej.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “KC-390 Millennium na testach na Alasce”

  1. Niezły samolot dla Polski jako następca C-130 Herkules zarówno w wersji transportowej jak i tankującej ewentualnie do gaszenia pożarów.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc