Zaloguj
reklama PIT-RADWAR

KC-390 Millennium na testach na Alasce

Brazylijski KC-390 Millennium w czasie testów w Fairbanks na Alasce. Fot. Siły Powietrzne Brazylii

12 lutego Siły Powietrzne Brazylii i koncern Embraer poinformowali, że pomiędzy 8 i 12 lutego jeden z seryjnych średnich samolotów KC-390 Millennium przechodził testy w warunkach zimowych na Alasce.

Próby w północnej części Stanów Zjednoczonych były możliwe m.in. z powodu obecności jednego z samolotów na terenie tego kraju, który wcześniej uczestniczył w międzynarodowych ćwiczeniach lotnictwa transportowego. Po ich zakończeniu samolot przebazowano do Fairbanks, gdzie przeprowadzono testy przy temperaturach dochodzących do -38°C, a zimno odczuwalne dochodziło do -48°C. W ramach prób sprawdzono poprawność funkcjonowania systemów pokładowych: układów awioniki, elektrycznych, hydraulicznych, sterowania, silników, APU i stacji radiolokacyjnej.

Po ich zakończeniu samolot rozpoczął powrót do kraju z międzylądowaniem w Międzynarodowym Porcie Lotniczym Minneapolis-St.Paul International Airport. Jednym z powodów realizacji testów na Alasce jest planowane wykorzystanie KC-390 Millennium do wsparcia brazylijskiego programu badań Antarktydy - według planów nowe samoloty mają utrzymywać most powietrzny pomiędzy krajem oraz placówkami badawczymi na tym kontynencie.

Poza wsparciem krajowego programu badawczego, praktyczne sprawdzenie możliwości działań samolotów w ekstremalnych warunkach naturalnych może być także elementem kampanii marketingowej. Obecnie Embraer zdobył dwa kontrakty eksportowe - pięć egzemplarzy kupiła Portugalia (pierwszy z nich znajduje się już na etapie montażu i ma zostać oblatany w bieżącym roku), a w zeszłym roku dwa zamówiły Węgry. W przypadku Europy Centralnej brazylijski producent liczy na podpisanie kontraktu z Republiką Czeską (dwa egzemplarze), a także obserwuje rynek polski, gdzie w ciągu najbliższych lat Ministerstwo Obrony Narodowej będzie planować zakup nowych samolotów transportowych kategorii średniej.

reklama JELCZ

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

One comment on “KC-390 Millennium na testach na Alasce”

  1. Niezły samolot dla Polski jako następca C-130 Herkules zarówno w wersji transportowej jak i tankującej ewentualnie do gaszenia pożarów.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc