Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Węgrzy podpisali kontrakt w sprawie zakupu samolotów Embraer KC-390 Millenium

Wizja artystyczna samolotu KC-390 w barwach Sił Powietrznych Węgier. Fot. Embraer

17 listopada brazylijski koncern Embraer poinformował o podpisaniu umowy z rządem Węgier w sprawie zakupu i dostawy do Sił Zbrojnych tego kraju dwóch wielozadaniowych samolotów transportowych KC-390 Millenium. Jest to drugi eksportowy sukces Embraera i programu C-390.

Zgodnie z komunikatem producenta, umowa obejmie także szkolenie pilotów i personelu obsługi technicznej oraz wsparcie logistyczne. Samoloty zostaną dostarczone na Węgry w latach 2023-24 – zamówiona konfiguracja obejmuje także podskrzydłowe zasobniki z giętkimi przewodami tankującymi, które umożliwią uzupełnianie paliwa w powietrzu przez wielozadaniowe samoloty bojowe Saab JAS-39C/D Gripen. Dodatkowo Embraer dostarczy moduły medyczne pozwalające na transport poszkodowanych znajdujących się w ciężkim stanie.

Węgry stały się jednym z celów marketingowych firmy Embraer w 2018 roku, kiedy rząd tego kraju ogłosił chęć modernizacji wojskowego lotnictwa transportowego. W czerwcu bieżącego roku, przy okazji wycofania z eksploatacji ostatniego lekkiego samolotu An-26 władze ogłosiły chęć zakupu do trzech maszyn transportowych nowego pokolenia, które uzupełnią obecny potencjał transportowy obejmujący m.in. dwa samoloty Airbus A319CJ.

Obecnie Embraer realizuje prace montażowe przy kolejnych seryjnych samolotach rodziny C-390 Millenium przeznaczonych dla Sił Powietrznych Brazylii, a także rozpoczął montaż pierwszego egzemplarza przeznaczonego dla Portugalii, która w 2019 roku podpisała kontrakt na pięć sztuk. Dodatkowo rodzina C-390 jest promowana na innych rynkach europejskich, m.in. w Republice Czeskiej, która także deklaruje zakup dwóch maszyn tego typu. Producent obserwuje także rynek polski, m.in. uczestniczył we wstrzymanym przez Inspektorat Uzbrojenia dialogu technicznym programu Drop, który dotyczył projektu następcy dla obecnie eksploatowanych samolotów Lockheed Martin C-130E Hercules.

 

 

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 comments on “Węgrzy podpisali kontrakt w sprawie zakupu samolotów Embraer KC-390 Millenium”

  1. U nas to powinno być około 6 sztuk, ważne żeby był normalny przetarg wybrać najkorzystniejszą ofertę, a moim zdaniem LM Embraer Airbus wszystkie są w stanie coś ciekawego zaproponować

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc