Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Kanada podpisała umowę na zakup samolotów P-8A Poseidon

Fot. Boeing

30 listopada Boeing poinformował, że rząd Kanady podpisał międzyrządową umowę LOA ze Stanami Zjednoczonymi w sprawie zakupu do szesnastu samolotów patrolowych bazowania lądowego P-8A Poseidon.

Jak wskazuje komunikat rządu kanadyjskiego, umowa obejmuje zamówienie czternastu egzemplarzy z opcją na dwa kolejne. Dostawy samolotów mają rozpocząć się w 2026 roku i trwać w tempie jeden miesięcznie do jesieni 2027 roku. Pełna gotowość operacyjna ma zostać osiągnięta do 2033 roku. Tylko w kanadyjskim przemyśle umowa ma pozwolić na wygenerowanie ponad 3000 nowych miejsc pracy rocznie.

Kanada stała się piątym państwem NATO, które zdecydowało się na samoloty P-8A Poseidon. Wcześniej umowy na nie złożyły Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Norwegia oraz Republika Federalna Niemiec. Dodatkowo trafiły także do kluczowych sojuszników na obszarze Oceanu Spokojnego (Australii oraz Nowej Zelandii). Jednocześnie jest to kolejny sukces programu w ostatnich tygodniach – 22 listopada rząd niemiecki zamówił trzy dodatkowe P-8A Poseidon. Powoduje to, że program produkcji i budowy maszyn tego typu złapał „drugi” oddech, który otwiera drogę do nowych działań marketingowych na rynkach globalnych, a także w Stanach Zjednoczonych (gdzie nadal występuje zapotrzebowanie na kolejne samoloty tego typu).

Jak podkreśla Boeing, umowa z Kanadą zaangażuje lokalny przemysł obronny. Już obecnie w programie P-8 Poseidon zaangażowanych jest 81 przedsiębiorstw kanadyjskich. W przypadku realizacji umowy z rządem kanadyjskim, w programie budowy oraz późniejszego wsparcia eksploatacji mają uczestniczyć m.in. CAE, GE Aviation Canada, IMP Aerospace & Defence, KF Aerospace, Honeywell Aerospace Canada, Raytheon Canada oraz StandardAero.

Dotychczas Boeing dostarczył ponad 160 seryjnych egzemplarzy samolotów rodziny P-8 Poseidon, które wylatały ponad 560 tys. godzin. Obecnie są one eksploatowane przez sześć państw świata. Wkrótce rozpoczną się dostawy do siódmego – Republiki Korei.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Kanada podpisała umowę na zakup samolotów P-8A Poseidon”

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc