Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Amerykanie wydają zgodę na sprzedaż samolotów P-8A Poseidon Kanadzie

Fot. Boeing

27 czerwca amerykański Departament Stanu poinformował o wydaniu zgody na potencjalną sprzedaż Kanadzie szesnastu samolotów patrolowych bazowania lądowego Boeing P-8A Poseidon, które wraz z wyposażeniem dodatkowym mogą kosztować do 5,9 mld USD.

Zgoda amerykańskich władz wykonawczych to wynik skierowania przez Kanadę oficjalnego zapytania ofertowego, które przesłano do Waszyngtonu pod koniec marca bieżącego roku. Obecnie dokumentacja trafiła do Kongresu Stanów Zjednoczonych, który ma 30 dni na ewentualne weto. Taki harmonogram pozwala przypuszczać, że podpisanie międzyrządowej umowy dotyczącej sprzedaży samolotów Kanadzie może nastąpić jeszcze w bieżącym roku.

Kanada jest zainteresowana zakupem szesnastu P-8A Poseidon wraz ze standardowym wyposażeniem pokładowym, pakietem części zamiennych oraz usługą logistyczno-szkoleniową. Maszyny mają pozwolić na zastąpienie obecnie eksploatowanych samolotów patrolowych Lockheed Martin P-3 Orion.

Dotychczas Boeing dostarczył 160 seryjnych samolotów patrolowych P-8 Poseidon różnych odmian. Dodatkowo producent nadal realizuje zamówienia dla US Navy (pozostało 11 sztuk, jednak nie jest wykluczone zamówienie kolejnych 10), a także klientów eksportowych. W tym ostatnim przypadku do dostarczenia pozostał jeden egzemplarz dla Nowej Zelandii (3 już trafiło do użytkownika), sześć maszyn trafi do Republiki Korei (pierwszy w tym roku), pięć do Republiki Federalnej Niemiec (dostawy od 2024 roku). Co ciekawe, Australia (poprzez procedurę FMS) zamówiła dwa kolejne egzemplarze, które pozwolą na podniesienie liczby do 14 sztuk. Dodatkowo także Republika Federalna Niemiec prowadzi rozmowy z amerykańską administracją w sprawie rozszerzenia bazowego zamówienia.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc