Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Boeing dostarczył czwarty samolot P-8A Poseidon do Nowej Zelandii

Fot. Boeing

13 lipca koncern Boeing poinformował, że Nowa Zelandia odebrała czwarty (i zarazem ostatni) samolot patrolowy bazowania lądowego P-8A Poseidon. Podobnie jak w przypadku pozostałych, dostawa odbyła się lotem bezpośrednim, z międzylądowaniami technicznymi.

Dostawa, zamówionych w marcu 2019 roku, samolotów została zrealizowana w osiem miesięcy. Szkolenie nowozelandzkiego personelu zapoczątkowano w Stanach Zjednoczonych we wrześniu 2020 roku, a pierwszy egzemplarz został ukończony w lipcu 2022 roku. Jego dostawa została zrealizowana w grudniu. Usługi wsparcia logistycznego są realizowane przez Boeing Defence Australia. Nowe maszyny zastąpiły sześć dotychczas eksploatowanych Lockheed Martin P-3C Orion.

Dotychczas Boeing dostarczył 161 egzemplarzy P-8 Poseidon, a większość znajdujących się w produkcji to już egzemplarze zakontraktowane na rzecz klientów zagranicznych. Co ciekawe, Australia formalnie zakontraktowała dwa dodatkowe egzemplarze (łącznie RAAF będzie dysponować 14 P-8A), a w bieżącym roku swój pierwszy samolot odbierze Republika Korei. Dodatkowo w produkcji znajduje się już także maszyna przeznaczona dla najnowszego odbiorcy, czyli Republiki Federalnej Niemiec (dostawa w 2024 roku). To europejskie państwo prowadzi rozmowy międzyrządowe w sprawie zwiększenia liczby zamówionych samolotów.

W ostatnich tygodniach amerykański Departament Stanu zatwierdził sprzedaż szesnastu P-8A Poseidon do Kanady, a dodatkowo zainteresowanie konstrukcją wyraża m.in. Królestwo Niderlandów.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc