Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Japończycy zamawiają granatniki Carl-Gustaf M4

Fot. Saab

19 października szwedzki koncern Saab poinformował o podpisaniu umowy z Siłami Samoobrony Japonii w sprawie zakupu i dostawy wielofunkcyjnych granatników Carl-Gustaf M4.

Jak wskazuje Saab, umowa opiewa na ponad 300 granatników, a dostawy zostaną zrealizowane w 2025 roku. Nowy kontrakt stanowi kontynuację współpracy, która została zapoczątkowana w 1979 roku – wówczas Siły Samoobrony Japonii zamówiły pierwsze granatniki tego typu. Nie można wykluczyć, że nowy zakup pozwoli na zapoczątkowanie procesu wymiany sprzętu poprzedniej generacji. Japonia nie jest przy tym wyjątkiem, gdyż coraz więcej państw decyduje się na zakup wersji M4, która jest najnowszą wersją całej rodziny tego typu. Dotychczas jedynie część państw, spośród rosnącej liczby klientów, podjęła decyzję o upublicznieniu zamówienia.

Produkowany przez koncern Saab Carl-Gustaf M4 oferuje użytkownikowi szeroki wachlarz możliwości bojowych i pozwala żołnierzom zachować mobilność i skuteczność w każdej sytuacji. Granatnik M4 powstał na bazie ogromnych możliwości oraz długoletnich doświadczeń systemu Carl-Gustaf i oferuje zwiększoną celność, lżejszą konstrukcję i kompatybilność z przyszłymi modyfikacjami. Produkt współpracuje również z inteligentnymi systemami celowniczymi i przyszłymi rozwiązaniami technologicznymi, takimi jak amunicja programowalna. Dotychczas Saab podpisał umowy na sprzedaż broni przynajmniej do piętnastu państw świata, wśród nich są: Norwegia, Węgry, Szwecja, Słowacja, Słowenia, Australia, Stany Zjednoczone, Estonia, Japonia czy Dania. Licząc poprzednie wersje, Carl Gustaf trafił do przynajmniej 40 państw.

 

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc