1 maja korporacja Northrop Grumman poinformowała, że Departament Obrony Stanów Zjednoczonych zatwierdził osiągnięcie wstępnej gotowości operacyjnej przez zintegrowany system zarządzania walką IBCS.
Powyższa informacja oznacza, że system jest gotowy do wdrożenia w jednostkach wojsk lądowych Stanów Zjednoczonych oraz klientów eksportowych (pierwszym jest Polska). Dodatkowo stanowi początek dalszego rozwoju. Co należy podkreślić, decyzja o osiągnięciu wstępnej gotowości operacyjnej zapadła kilkanaście dni po zatwierdzeniu przez Departament Obrony Stanów Zjednoczonych decyzji o rozpoczęciu wielkoseryjnej produkcji IBCS.
IBCS ma stać się filarem modernizacji systemu obrony przeciwlotniczej armii amerykańskiej, dzięki któremu możliwe będzie zastąpienie licznych systemów dowodzenia i kierowania walką. W ramach licznych testów IBCS zademonstrował zdolność zwiększenia świadomości sytuacyjnej operatorów, co z kolei pozwala na efektywne wykorzystanie czasu podejmowania decyzji o wykorzystaniu optymalnych środków obrony przeciwlotniczej. Powyższa koncepcja ma także zostać przeniesiona do Polski, gdzie IBCS ma stanowić nie tylko podstawę systemu dowodzenia i kierowania walką dla zestawów Patriot PAC-3+, a także Narew (nie można wykluczyć, że w całość zostanie także wpięta Pilica+).
Do tej pory z systemem IBCS zintegrowano lub zademonstrowano integrację z licznymi sensorami i środkami bojowymi ze wszystkich rodzajów sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych, a także wojsk sojuszniczych. Otwarta architektura umożliwia szybką integrację kolejnych systemów – pozwala to Stanom Zjednoczonym i państwom sojuszniczym osiągnąć wysoki poziom wielodomenowej integracji, zgodnie z obecnymi i przyszłymi wymaganiami. Tego typu możliwości to skutek zastosowania koncepcji otwartej, modułowej, architektury umożliwiającej integrację dostępnych systemów.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu