Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

IBCS osiągnął wstępną gotowość operacyjną

Fot. US Army

1 maja korporacja Northrop Grumman poinformowała, że Departament Obrony Stanów Zjednoczonych zatwierdził osiągnięcie wstępnej gotowości operacyjnej przez zintegrowany system zarządzania walką IBCS.

Powyższa informacja oznacza, że system jest gotowy do wdrożenia w jednostkach wojsk lądowych Stanów Zjednoczonych oraz klientów eksportowych (pierwszym jest Polska). Dodatkowo stanowi początek dalszego rozwoju. Co należy podkreślić, decyzja o osiągnięciu wstępnej gotowości operacyjnej zapadła kilkanaście dni po zatwierdzeniu przez Departament Obrony Stanów Zjednoczonych decyzji o rozpoczęciu wielkoseryjnej produkcji IBCS.

IBCS ma stać się filarem modernizacji systemu obrony przeciwlotniczej armii amerykańskiej, dzięki któremu możliwe będzie zastąpienie licznych systemów dowodzenia i kierowania walką. W ramach licznych testów IBCS zademonstrował zdolność zwiększenia świadomości sytuacyjnej operatorów, co z kolei pozwala na efektywne wykorzystanie czasu podejmowania decyzji o wykorzystaniu optymalnych środków obrony przeciwlotniczej. Powyższa koncepcja ma także zostać przeniesiona do Polski, gdzie IBCS ma stanowić nie tylko podstawę systemu dowodzenia i kierowania walką dla zestawów Patriot PAC-3+, a także Narew (nie można wykluczyć, że w całość zostanie także wpięta Pilica+).

Do tej pory z systemem IBCS zintegrowano lub zademonstrowano integrację z licznymi sensorami i środkami bojowymi ze wszystkich rodzajów sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych, a także wojsk sojuszniczych. Otwarta architektura umożliwia szybką integrację kolejnych systemów – pozwala to Stanom Zjednoczonym i państwom sojuszniczym osiągnąć wysoki poziom wielodomenowej integracji, zgodnie z obecnymi i przyszłymi wymaganiami. Tego typu możliwości to skutek zastosowania koncepcji otwartej, modułowej, architektury umożliwiającej integrację dostępnych systemów.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc