Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Formoza bliżej nowych karabinków modułowych

Pomimo przekroczenia zakładanego budżetu, 16 kwietnia JW Formoza wybrała dostawcę nowych karabinów modułowych. Fot. JW Formoza

16 kwietnia Jednostka Wojskowa Formoza poinformowała o rozstrzygnięciu postępowania przetargowego w sprawie wyboru dostawcy nowych karabinków modułowych. Broń ma najprawdopodobniej, zastąpić obecnie używane Heckler & Koch G36KV.

Postępowanie przetargowe uruchomiono w grudniu zeszłego roku. Ostatecznie ofertę ostateczną złożyła tylko jedna firma - Allies Incorporated Sp. z o. o.. Miała ona wartość 2,4 mln PLN brutto (wartość pakietu gwarantowanego) i znacznie przekraczała przygotowany budżet, który opiewał na kwotę 1,6 mln PLN brutto (zamówienie gwarantowane). Pomimo tego, jak się okazuje, oferta została przyjęta - obecnie brak szczegółów dotyczących ewentualnych negocjacji cenowych, które miały zbić wartość przedstawionej oferty. Dodatkowo brak szczegółowej informacji, jaką broń zaoferował powyższy wykonawca. Najprawdopodobniej mowa o jednym z modeli karabinków firmy SIG Sauer.

Jest to kolejna próba zakupu broni tego rodzaju – poprzedni przetarg został ogłoszony 16 czerwca i unieważniony 8 lipca. Wówczas powodem był brak ofert w drugim etapie (składania ofert ostatecznych). Powodem tego była specyfikacja istotnych warunków zamówienia, których zapisy doprowadziły do wycofania się podmiotów zakwalifikowanych do zapoznania się z SIWZ i złożenia ofert ostatecznych.

Obecnie podstawowym uzbrojeniem operatorów JW Formoza są karabinki HK G36KV na nabój 5,56×45 mm, które są uzupełniane przez pistolety maszynowe rodziny MP5 na nabój 9×19 mm. Pozostałe jednostki Wojsk Specjalnych w Polsce dokonały standaryzacji uzbrojenia – ich operatorzy wykorzystują HK416. Jest to związane z faktem dotyczącym lepszego przystosowania G36KV do pracy w środowisku morskim.

 

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 comments on “Formoza bliżej nowych karabinków modułowych”

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc