Zaloguj

Formoza bliżej nowych karabinków modułowych

Pomimo przekroczenia zakładanego budżetu, 16 kwietnia JW Formoza wybrała dostawcę nowych karabinów modułowych. Fot. JW Formoza

16 kwietnia Jednostka Wojskowa Formoza poinformowała o rozstrzygnięciu postępowania przetargowego w sprawie wyboru dostawcy nowych karabinków modułowych. Broń ma najprawdopodobniej, zastąpić obecnie używane Heckler & Koch G36KV.

Postępowanie przetargowe uruchomiono w grudniu zeszłego roku. Ostatecznie ofertę ostateczną złożyła tylko jedna firma - Allies Incorporated Sp. z o. o.. Miała ona wartość 2,4 mln PLN brutto (wartość pakietu gwarantowanego) i znacznie przekraczała przygotowany budżet, który opiewał na kwotę 1,6 mln PLN brutto (zamówienie gwarantowane). Pomimo tego, jak się okazuje, oferta została przyjęta - obecnie brak szczegółów dotyczących ewentualnych negocjacji cenowych, które miały zbić wartość przedstawionej oferty. Dodatkowo brak szczegółowej informacji, jaką broń zaoferował powyższy wykonawca. Najprawdopodobniej mowa o jednym z modeli karabinków firmy SIG Sauer.

Jest to kolejna próba zakupu broni tego rodzaju – poprzedni przetarg został ogłoszony 16 czerwca i unieważniony 8 lipca. Wówczas powodem był brak ofert w drugim etapie (składania ofert ostatecznych). Powodem tego była specyfikacja istotnych warunków zamówienia, których zapisy doprowadziły do wycofania się podmiotów zakwalifikowanych do zapoznania się z SIWZ i złożenia ofert ostatecznych.

Obecnie podstawowym uzbrojeniem operatorów JW Formoza są karabinki HK G36KV na nabój 5,56×45 mm, które są uzupełniane przez pistolety maszynowe rodziny MP5 na nabój 9×19 mm. Pozostałe jednostki Wojsk Specjalnych w Polsce dokonały standaryzacji uzbrojenia – ich operatorzy wykorzystują HK416. Jest to związane z faktem dotyczącym lepszego przystosowania G36KV do pracy w środowisku morskim.

 

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 comments on “Formoza bliżej nowych karabinków modułowych”

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc