Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Agencja Uzbrojenia ponownie próbuje zakupić aparaty ATE-1

Fot. 1. Warszawska Brygada Pancerna

13 maja Agencja Uzbrojenia poinformowała o uruchomieniu postępowania przetargowego dotyczącego zakupu 300 aparatów tlenowych ewakuacyjnych ATE-1, które trafią do pododdziałów zmechanizowanych.

Jest to druga (w tym roku) próba wyłonienia wykonawcy. Poprzednia została unieważniona w styczniu bieżącego roku – było to spowodowane odrzucenia jedynego wniosku o dopuszczenie do udziału w postępowaniu. Samo postępowanie było ogłoszone w październiku 2023 roku i miało charakter ograniczony. Także obecnie zamawiający zastosował procedurę ograniczoną. Zgodnie z upublicznionymi informacjami, szacowane zamówienie może opiewać na około 2,1 mln PLN. Podmioty zainteresowane udziałem mają czas na składanie wniosków o dopuszczenie do udziału 14 czerwca. Zamówienie ma zostać zrealizowane w ciągu 36 miesięcy od podpisania umowy.

Aparaty ATE-1 stanowią indywidualne wyposażenie awaryjno-ratunkowe załóg opancerzonych wozów bojowych eksploatowanych w Wojsku Polskim. Służy do ochrony dróg oddechowych użytkownika przed szkodliwymi substancjami podczas ewakuacji z wozu bojowego. Aparat umożliwia żołnierzowi opuszczenie zatopionego pojazdu i bezpieczne oddychanie w wodzie do momentu wynurzenia się na powierzchnię, bezpiecznego oddychania na powierzchni wody i dopłynięcia do brzegu. Na lądzie aparat może być również używany podczas ucieczki ze strefy skażonej substancjami szkodliwymi, kiedy w atmosferze jest lub może być niedostateczna ilość tlenu lub nagromadzenie toksycznych gazów.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc