Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Flota A330MRTT MMU coraz większa

Airbus dostarczył MMU siódmy samolot tankowania powietrznego A330MRTT. Fot. Airbus

29 lipca koncern Airbus oraz agencja NSPA (NATO Support and Procurement Agency) poinformowali o odebraniu siódmego wielozadaniowego samolotu tankowania powietrznego A330MRTT przeznaczonego dla międzynarodowej jednostki MMU (Multinational Multirole Tanker-Transport Unit).


Co ciekawe, jest to drugi samolot tego typu dostarczony MMU w ciągu ostatnich dni. 26 lipca producent przekazał szósty egzemplarz. Członkami MMU są Niderlandy, Belgia, Luksemburg, Norwegia, Republika Federalna Niemiec oraz Republika Czeska. Łącznie Airbus dostarczy dziewięć samolotów A330MRTT, Co należy podkreślić, wśród państw inicjatorów założenia tego typu jednostki była także Polska, która ostatecznie wycofała się z przedsięwzięcia (według komunikatu MON, jednym z kluczowych kwestii spornych była niezadowalająca oferta offsetowa koncernu Airbus).

Samoloty A330MRTT należące do MMU rozlokowane są w dwóch bazach operacyjnych, które znajdują się na terenie Niderlandów oraz Republiki Federalnej Niemiec. Dzięki nim możliwe było wycofanie z eksploatacji dotychczas eksploatowanych maszyn tankowania powietrznego w Niderlandach (dwa KDC-10) oraz Niemczech (A310MRT).

O skali zaangażowania MMU w zabezpieczenie logistyczne samolotów bojowych NATO, w ramach odpowiedzi na rosyjską agresję na Ukrainę, niech świadczą liczby. Od 24 lutego do 27 lipca flota pięciu maszyn wykonała 160 lotów operacyjnych, w czasie których wykonywano procedurę uzupełniania paliwa ponad 750 samolotów bojowych, przekazując ponad 5000 ton paliwa. A330MRTT należące do MMU są stałymi gośćmi w przestrzeni powietrznej Polski oraz Rumunii.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc