Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Dezamet S.A. dostarcza amunicję moździerzową

ZM Dezamet S.A. dostarczył Wojsku Polskiemu kolejną partię amunicji moździerzowej kalibru 120 mm. Fot. PGZ S.A.

13 kwietnia należące do Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A. Zakłady Mechaniczne Dezamet S.A. poinformowały o dostarczeniu Wojsku Polskiemu kolejnej partii 120 mm odłamkowo-burzących nabojów moździerzowych przeznaczonych do samobieżnych moździerzy M120 Rak.


Zgodnie z komunikatem producenta, dostawa została zrealizowana z końcem marca i objęła kilka tysięcy sztuk. Na mocy wieloletniej umowy, zawartej pomiędzy ZM Dezamet S.A. oraz (ówczesnym) Inspektoratem Uzbrojenia, w latach 2021-22, Wojsko Polskie miało odebrać 10500 sztuk 120 mm naboi moździerzowych OF-834BM (odłamkowo-burzących). W tym przypadku mowa o modernizowanej amunicji – prace kosztują Skarb Państwa 65,5 mln PLN brutto. Jest to druga umowa dotycząca modernizacji nabojów moździerzowych kalibru 120 mm – pierwsza, zawarta w 2016 roku, obejmowała 6318 sztuk OF-834BM, które dostarczono w latach 2017-19.

Jak wskazał Prezes ZM Dezamet S.A., Jerzy Deruś, pocisk o kalibrze 120 mm jest wykorzystywany przez załogi zespołów operujących moździerzami samobieżnymi M120. Modernizacją tych naboi zajmujemy się od 2016 roku sukcesywnie wypełniając kolejne zlecenia i umowy. Należy podkreślić, że tegoroczna dostawa amunicji została wykonana z dużym wyprzedzeniem czasowym w stosunku do terminu wynikającego z umowy, co jest istotne dla użytkownika. Zaufanie jakim cieszą się produkty DEZAMETU świadczą o wysokiej jakości naszych wyrobów i profesjonalizmie pracowników.

Obok dostaw zmodernizowanych nabojów OF-834BM, ZM Dezamet S.A., wraz z innymi partnerami krajowymi (Wojskowym Instytutem Technicznym Uzbrojenia oraz Zakładami Chemicznymi „NITRO-CHEM” S.A.) prowadzą prace nad amunicją moździerzową nowej generacji – w czerwcu 2020 roku zakończono badania kwalifikacyjne nabojów odłamkowo-burzących RAK-HE-1, których donośność zwiększono do 10000 metrów. Pierwsza partia, licząca ponad 23 tys. sztuk, została z zamówiona przez (ówczesny) Inspektorat Uzbrojenia 29 kwietnia 2021 roku. Dostawy zakończą się do końca 2024 roku. Ze względu na rosnącą liczbę moździerzy Rak w Wojsku Polskim obie strony przewidują kontynuację zamówień w przyszłości.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc