Zaloguj

Dezamet i Mesko z kontraktami na dostawy amunicji

Spółki Polskiej Grupy Zbrojeniowej zawarły umowy z Inspektoratem Uzbrojenia na dostawę amunicji dla polskiej armii. Zakłady Metalowe Dezamet S.A. dostarczą 73 mm naboje przeciwpancerne do bojowego wozu piechoty BWP-1, a Mesko S.A. amunicję 30x173 mm do Rosomaka.

Amunicja PG-15W jest przeznaczona do głównego uzbrojenia zamontowanego w bojowym wozie piechoty BWP-1, tj. gładkolufowej, niskociśnieniowej armaty 2A28 Grom kalibru 73 mm. Pojazdy te są na wyposażeniu większości batalionów zmechanizowanych Wojsk Lądowych. Zakłady Metalowe Dezamet S.A. to jedyny producent tego typu amunicji w kraju. Zamówienie o wartości ponad 236 mln zł obejmuje 40 tysięcy sztuk. Dostawy zostaną zrealizowane w latach 2020-2022.

Amunicja 30x173 APFSDS-T, produkcji Mesko S.A, przeznaczona jest do rażenia celów opancerzonych na odległość do 4000 m. Znajduje zastosowanie m.in. w armatach Mk44 Bushmaster II, zamontowanych na kołowych transporterach opancerzonych Rosomak. Wartość umowy wynosi ponad 128 mln zł,
a planowany termin dostaw przypada na lata 2019-2022.

Asortyment Zakładów Metalowych Dezamet S.A. obejmuje różne rodzaje amunicji artyleryjskiej, moździerzowej i granatnikowej. Firma świadczy także usługi i realizuje sprzedaż w zakresie produkcji cywilnej oraz obróbki metali, a także posiada akredytowane laboratorium pomiarowe i badawcze. Jest laureatem wielu wyróżnień, w tym prestiżowej nagrody Defender, przyznawanej podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach. W tym roku Dezamet obchodzi jubileusz 80-lecia istnienia.

Mesko S.A. jest największym w Polsce producentem amunicji oraz rakiet przeciwpancernych i przeciwlotniczych. Firma produkuje amunicję małokalibrową, średniokalibrową, czołgową i artyleryjską, jak również zestawy rakietowe: Grom, Piorun i Spike oraz rakiety Feniks i NLPR 70. W listopadzie 2019 r. Mesko S.A. w ramach realizacji umowy inwestycyjnej ze Skarbem Państwa otrzymała dokapitalizowanie w wysokości 400 mln zł na inwestycje realizowane w zakładach  w Pionkach i Skarżysku-Kamiennej. Pozwoli to wzmocnić strategiczne kompetencje Polskiej Grupy Zbrojeniowej w zakresie produkcji prochu, amunicji i rakiet.

(PGZ) Foto: PGZ
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc