Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Cyfryzacja SBCT w US Army

US Army oficjalnie rozpoczyna „cyfryzację” brygadowych zespołów bojowych Strykerów (SBCT). Fot. US Army.

5 stycznia Wojska Lądowe Stanów Zjednoczonych Ameryki poinformowały o rozpoczęciu procesu cyfryzacji brygadowych zespołów bojowych Strykerów (SBCT). Po raz kolejny, po wdrożeniu wozów z wieżami z 30 mm armatami, rola jednostki eksperymentalnej przypadnie 2. pułkowi kawalerii (2/CR), który faktycznie jest właśnie SBCT.



Kompletne zestawy noszą nazwę CS21ITN (Capability Set 21 Integrated Tactical Network, pol. zestaw zdolności zintegrowanej sieci taktycznej; liczba 21 nawiązuje do 2021 r., kiedy system trafi do służby), a prace nad jego wersją dla Strykerów prowadzone są od kwietnia ub.r. Jeżeli harmonogram prac zostanie dotrzymany, zakończą się one w roku podatkowym 2022. Pierwsza kompania Strykerów zostanie wyposażona w nowe urządzenia między majem a sierpniem br., a testy mają zakończyć się we wrześniu. 2. pułk kawalerii ma być przy tym tylko częściowo wyposażony w system CS21ITN. W pracach nad integracją biorą udział eksperci DEVCOM (US Army Combat Capabilities Development Command, pol. Dowództwo Rozwoju Zdolności Operacyjnych Wojsk Lądowych Stanów Zjednoczonych) i innych instytucji. Obecnie trwa budowa prototypu – na tym etapie planowane jest jak najbardziej optymalne rozmieszczenie poszczególnych elementów systemu. W ocenie wyników prac wezmą udział żołnierze służący na Strykerach.

Pierwszym brygadowym zespołem bojowym US Army wyposażonym w system CS21ITN jest 1. Brygada Piechoty, należąca do 82. Dywizji Powietrznodesantowej. Jej wyposażanie zakończyło się w październiku 2020 r. W tym samym miesiącu rozpoczęło się wyposażanie w elementy systemu 173. Brygady Powietrznodesantowej.
Wykorzystanie elementów ITN wprowadza do systemu łączności nowe komponenty zwiększające możliwości transferu danych w ramach środowiska sieciowego wojsk lądowych. Ma to umożliwić jednostkom manewrowym US Army (do szczebla BCT włącznie) szybszy transfer informacji przy wykorzystaniu mniejszych i lżejszych urządzeń. Zestawy ITN umożliwią komunikację głosową i transfer danych w ramach batalionu, między dowództwem batalionu a dowództwem BCT, a także między transporterem a spieszoną piechotą. Jest to więc rozwiązanie kompleksowe.


Kluczową innowacją ma być zdolność SBU (Secure But Unclassified, pol. Bezpieczne, ale niesklasyfikowane), co oznacza automatyczną kategoryzację danych zgodnie z oznaczeniem nadanym przez nadawcę lub przyznanym jemu samemu odgórnie. Ma to pozwolić na łatwiejsze zarządzanie strumieniem danych, co miałoby skutkować mniejszym chaosem informacyjnym na kolejnych szczeblach dowodzenia.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc