Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Ciągniki MZKT-7415 na białorusko-rosyjskich ćwiczeniach [WIDEO]

Kolumna logistyczna białoruskiego wojska. Widoczne ciągniki MZKT-741501-010. Fot. Tielekompanija Wojen TV.

Prowadzona przez Ministerstwo Obrony Republiki Białoruś telewizja Wojen TV opublikowała nagranie wideo pokazujące przerzut ciężkiego sprzętu wojskowego za pomocą najnowszych ciągników siodłowo-balastowych MZKT-7415 z naczepami. Takich zestawów białoruskie wojsko używało podczas ćwiczeń „Sojuznaja rieszymostʹ-2022”.

Materiał wideo telewizji Wojen TV pokazał przemarsz publicznymi drogami kolumny logistycznej, która przewoziła pojazdy pancerne i opancerzone pomiędzy poligonami, które wykorzystywano podczas ćwiczeń (10–20 lutego). Łącznie w ten sposób przetransportowano ponad 300 różnych wozów białoruskiego i rosyjskiego wojska – przede wszystkim bojowe maszyny desantu BMD-2 i BMD-4M, gąsienicowe transportery opancerzone desantu BTR-MDM Rakuszka czy 120 mm armatomoździerze samobieżne 2S9 Nona-S – między poligonem Osipowicki a poligonami w obwodzie homelskim. W transport zaangażowano 60 zestawów. Część z nich tworzyły ciągniki MAZ-537, eksploatowane od lat 70, a część najnowsze MZKT-741501-010 z naczepami MZKT-720100-010 produkowane przez o Mińską Fabrykę Ciągników Kołowych (MZKT) Volat. Ten drugi zestaw zaczął być użytkowany w Siłach Zbrojnych Białorusi od tego roku, a swoją światową premierę ciągnik MZKT-741501-010 miał w 2020 r.

MZKT-7415 ma napęd na wszystkie osie i jest wyposażony w system zmiany ciśnienia w oponach do jazdy terenowej. Napędem ciągnika jest ośmiocylindrowy czterosuwowy silnik wysokoprężny z turbosprężarką TMZ 84632.10 o mocy 525 KM/391 kW wyposażony w układ elektronicznego sterowania i podgrzewacz bloku silnika. W przedziale napędowym zamontowano automatyczny system gaśniczy. Prędkość maksymalna ciągnika MZKT-7415 wynosi 70 km/h. Natomiast w zestawie z naczepą o masie całkowitej 93,5 t jest to 65 km/h. Eksploatacyjny zakres temperatury zamyka się w przedziale od −45 do 50°C. Kabinę ciągnika MZKT-7415 wyposażono w klimatyzację i układ filtrowentylacji umożliwiający działanie w terenie skażonym w wyniku użycia broni masowego rażenia. Załadunek przewożonych pojazdów ułatwia wciągarka z linami o długości 60 m i o sile uciągu 200 kN.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc