Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Kolejna bateria S-400 na Białorusi [WIDEO]

Skład kolejowy z kolejną baterią S-400 dla Białorusi. Fot. Aleksandr Politajew, „Wajar”/Ministerstwo Obrony Republiki Białoruś

28 maja służby prasowe Ministerstwa Obrony Republiki Białoruś poinformowały o przetransportowaniu na białoruskie terytorium kolejnego zestawu rakietowego systemu obrony przeciwlotniczej S-400 Triumf, co zilustrowano odpowiednim materiałem wizualnym. Białoruscy przeciwlotnicy przejęli już dostarczony przez Rosję sprzęt, a jego przybycie na miejsce przeznaczenia poprzedziło szkolenie poligonowe w Rosji.

Według informacji przekazanych przez resort obrony w Mińsku, dostarczony sprzęt wkrótce rozpocznie dyżur w ramach białoruskiego i związkowego (chodzi o Związek Białorusi i Rosji) systemu obrony przeciwlotniczej. Dostawa S-400 to rezultat współpracy wojskowej i wojskowo-technicznej Białorusi i Rosji.

Nie podano, co dokładnie należy rozumieć pod hasłem zestaw (komplet). Ale biorąc pod uwagę materiał wizualny, można zakładać, że chodzi o kolejną baterię S-400. Pułkownik Andriej Łukjanowicz, dowodzący Siłami Powietrznymi i Siłami Obrony Powietrznej Sił Zbrojnych RB, podczas wypowiedzi dla lokalnych mediów, użył słowa pododdział. Poza tym podkreślił wysokie charakterystyki taktyczno-techniczne systemu S-400, a także jak wdrożenie kolejnego takiego zestawu wzmocni białoruską obronę przeciwlotniczą w zakresie zwalczania celów aerodynamicznych i balistycznych.

Zbliżenie na wyrzutnię 5P85SM2-01. Fot. Aleksandr Politajew, „Wajar”/Ministerstwo Obrony Republiki Białoruś

Dotąd dostawy S-400 dla Białorusi objęły jeden dywizjon S-400 (dwie baterie), które najprawdopodobniej zostały na Białorusi po wspólnych białorusko-rosyjskich ćwiczeniach wojskowych Zapad-2021. Wcześniej ten sprzęt użytkował rosyjski 210. Rakietowy Pułk Przeciwlotniczy z Dmitrowa w obwodzie moskiewskim. Pod koniec 2022 r. Aleksander Łukaszenko publicznie stwierdził, że białoruskie S-400 osiągnęły gotowość operacyjną i pełnią dyżury w ramach narodowego systemu OPL. Jeszcze wcześniej, bo w maju ub.r., Łukaszenko publicznie potwierdził zakup S-400 (i rakietowych systemów operacyjno-taktycznych 9K720 Iskander) w Rosji.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc