Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Przystanek Białoruś. Wagnerowcy w poszukiwaniu nowej formuły działania

Analiza fragmentarycznych informacji pozwala przyjąć, że od 11 do 19 lipca na Białoruś przybyło dziewięć kolumn samochodowych z wagnerowcami. Białoruska służba graniczna nie przeprowadzała kontroli paszportowej i nie sprawdzała przewożonych ładunków. Liczbę najemników szacuje się na ok. 3 tys., większość z nich rozlokowano w miejscowości Osipowicze (obwód mohylewski) i w pobliskim obozie namiotowym we wsi Cel.

Ciężarówki wykorzystywane do transportu po dowiezieniu ludzi wracają do Rosji, gdzie przygotowuje się kolejne transporty. Najprawdopodobniej na Białoruś dociera wyposażenie likwidowanej głównej bazy wagnerowców w Mołkinie w Kraju Krasnodarskim (ma ona zostać ewakuowana do 1 sierpnia) wraz z lekkim uzbrojeniem i amunicją. Kanały informacyjne kontrolowane przez najemników wskazują, że „kontyngent białoruski” będzie docelowo liczyć ok. 10 tys. osób (ok. 15 tys. wagnerowców, w tym wielu rannych, pozostało w Rosji).

19 lipca do obozu pod Osipowiczami przybył Jewgienij Prigożyn wraz z dowódcą Grupy Wagnera Dmitrijem Utkinem. W wygłoszonym oświadczeniu zapewnił, że dotychczasowa działalność najemników w Afryce nie zostanie ograniczona, a jego „firma” pozostaje otwarta na współpracę, o ile „nie jest to sprzeczne z interesami Rosji”. Nieokreślona liczba wagnerowców ma zostać skierowana do Afryki. Prigożyn przyznał, że sprzedał część swoich aktywów (w domyśle: w Rosji). Potwierdził też, że w najbliższym czasie część najemników zajmie się szkoleniem armii białoruskiej, i dodał, że „jeśli będzie taka potrzeba, staniemy w jej (Białorusi) obronie”. Dowódcą wagnerowców na Białorusi został Siergiej Czubko, ps. „Pionier”, który brał udział w walkach w Syrii, Republice Środkowoafrykańskiej, Sudanie, Mali i Libii.

20 lipca białoruski resort obrony potwierdził, że grupa najemników przebywa na poligonie pod Brześciem, gdzie szkoli żołnierzy Sił Operacji Specjalnych. Według informacji podanych przez ukraińskie Centrum Narodowego Oporu wagnerowcy pojawili się w miejscowości Narowla (obwód homelski, 50 km od granicy z Ukrainą), gdzie trwa budowa przeznaczonych dla nich kwater.

Autor: Piotr Żochowski

Źródło: Ośrodek Studiów Wschodnich im. Marka Karpia

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc