Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Su-57 jak składowa systemów przeciwlotniczych S-400 i S-500

Fot. Suchoje Su-57 w trakcie obchodów Dnia Zwycięstwa 9 maja br. Fot. Rossija 24.

7 maja na witrynie internetowej dziennika „Izwiestia” opublikowano artykuł, w którym opisano nową możliwość pokładowego systemu uzbrojenia myśliwca wielozadaniowego Su-57. Otóż liniowe Su-57S będą mogły służyć jako zautomatyzowana wielozadaniowa stacja kierowania ogniem systemów obrony powietrznej S-400 Triumf i S-500 Promietej.

Według artykułu „Izwiestii” Su-57S będzie działał w ramach wspólnego zautomatyzowanego (sieciocentrycznego) systemu dowodzenia OPL (ros. ASU – Awtomatizirowannaja Sistiema Uprawlenija) i tworzyć wspólne pole informacyjne (wspólny obraz sytuacji powietrznej) z rakietowymi systemami obrony powietrznej S-400 i S-500 (będącym w fazie rozwojowych badań poligonowych). Artykuł ogólnikowo wspomina o specjalnej „aparaturze” i oprogramowaniu, w które będą wyposażone Su-57S, aby działać wspólnie z S-400 i S-500. Łatwo się domyśleć, że chodzi o zunifikowany (kompatybilny) system wymiany informacji taktycznej poprzez dwukierunkową radiolinię i odpowiednie oprogramowanie do pokładowego systemu radiolokacyjnego Su-57, czyli Sz-121 (trzy anteny N036 i N036B klasy AFAR/AESA centymetrowego pasma X i dwa AFAR-y N036L decymetrowego pasma L). Po modyfikacji Sz-121 będzie mógł działać na analogicznej zasadzie, jak wielofunkcyjne stacje radiolokacyjne 92N6 systemu S-400 (i 76T6/77T6 systemu S-500), czyli przesyłać poprzez radiolinię odpalonym pociskom rakietowym aktualizowane współrzędne zwalczanych celów. W ten sam sposób Su-57S będzie mógł też wskazywać cele stacjom radiolokacyjnym tychże systemów (najpewniej poprzez ich stanowiska dowodzenia lub bezpośrednio), co będzie sprzyjało skrytości działania baterii S-400 i S-500. Su-57S w skokowy sposób rozszerzy też pole obserwacji radiolokacyjnej stacji systemów S-400 i S-500.

Według „Izwiestii” pierwsze badania w locie współdziałania Su-57 i S-400 i S-500 mają rozpocząć się jeszcze przed końcem tego roku, co zostało już ujęte w odpowiednich dokumentach planistycznych i związanym z nimi finansowaniem. Ważnym składnikiem systemu będzie zapewne pułkowe stanowisko dowodzenia 55K6 systemu S-400 (55K6MA w S-500), które może kierować walką także innych systemów OPL, także niższych szczebli czy OPL Wojsk Lądowych (S-300PM2, S-300W4, Buk-M2/M3, Tor-M2U/M2, Pancyrʹ-S).

Powyższe możliwości systemu radiolokacyjnego Sz-121 to druga nowa funkcjonalność Su-57 dotąd ujawniona. Poprzednia także dotyczyła sieciocentrycznego współdziałania Su-57, kiedy podczas jego eksperymentalnego zastosowania nad Syrią pojedynczy taki samolot (jego komputer pokładowy) przejął zdalnie kontrolę nad pokładowymi systemami uzbrojenia czterech Su-35S, z którymi leciał we wspólnej formacji. W ten sposób pokładowy system uzbrojenia Su-57 wykorzystywał awionikę tych Su-35S (m.in. stację radiolokacyjną N035 Irbis, stację optoelektroniczno-laserową OŁS-35) jako własne źródło informacji z możliwością użycia uzbrojenia podwieszanego tych Su-35S włącznie, co sugeruje współdziałanie komputerów pokładowych Su-57 i Su-35S. Zgodnie z ujawnionymi informacjami takie działanie pokładowego komputera Su-57 to wynik zaimplementowania w nim rozwiązań z zakresu sztucznej inteligencji.

Opisane przez „Izwiestię” możliwości Su-57 oznacza również zmianę taktyki użycia lotnictwa przechwytującego w połączeniu z naziemnymi systemami OPL. Dotąd myśliwce działały na granicy zasięgu systemów rakietowych lub poza, prowadząc walkę na zmianę. Systemy rakietowe otwierały ogień po zrealizowaniu zadań przez myśliwce i ich odejściu znad pola walki. I na odwrót, myśliwce wchodziły do walki, gdy naziemna OPL musiała się przegrupować, uzupełnić środki bojowe itd. Wcześniej taką koordynację pułków lotnictwa i systemów OPL nadzorował dowódca dywizji OPL. Teraz Su-57S będzie mógł działać jednocześnie z systemami rakietowymi w bronionej przestrzeni. Na dodatek pokładowy system uzbrojenia Su-57S będzie te wszystkie zadania realizował automatycznie, rola pilota będzie sprowadzała się głównie do pilotowania swojej maszyny.

Dotąd podobną rolę mogły wypełniać jedynie samoloty wczesnego ostrzegania i powietrznego dowodzenia A-50M/U (możliwości przyszłego A-100 są nieznane). Jednak A-50 (jego stacja pasma S) oczywiście nie może kierować strzelaniami systemów rakietowych, w tym naprowadzać odpalonych pocisków rakietowych. Samoloty A-50 współdziałają z naziemną OPL wymieniając informację taktyczną poprzez zautomatyzowane (sieciocentryczne) stanowiska dowodzenia, np. Bajkał-1M (jeśli mowa o szczeblu dowodzenia dywizjonami OPL), Fundiament-M (brygadowe/pułkowe punkty dowodzenia środkami obserwacji radioelektronicznej, współdziałające z Bajkałami) czy Panorama-CM (połączone dowodzenie lotnictwem i naziemnym OPL na szczeblu operacyjnym i operacyjno-taktycznym) – ta ostatnia produkowana przez białoruską spółkę AGAT-Sistiemy Uprawlenija.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 comments on “Su-57 jak składowa systemów przeciwlotniczych S-400 i S-500”

  1. Ciekawe informacje, gdyby jednak Rosji udało się dokończyć Nord Stream 2 i popłynie kasa za gaz oraz gdy ropa naftowa będzie wysoko na giełdzie to z czasem może być dla nas nieciekawie gdyż Rosja wykorzysta dodatkowe środki na zbrojenia, które na razie nie idą tak szybko jakby chcieli że względu na finanse

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc