Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Dostawy S-400 dla Indii rozpoczęte

Bateria S-400 rosyjskiego wojska zajmująca przygodną pozycję. Na pierwszym planie wielofunkcyjna stacja radiolokacyjna 92N6A, a w tle wyrzutnia 5P85SM2-01. Fot. Ministerstwo Obrony FR

14 listopada rosyjska agencja informacyjna RIA Nowosti podała, że dostawy systemu obrony powietrznej S-400E Triumf-E dla Indii już się rozpoczęły. Pierwszy dywizjon będzie dostarczony przed końcem 2021 r.

RIA Nowosti powołuje się na słowa Dmitrija Szugajewa, dyrektora  Federalnej Służby Współpracy Wojskowo-Technicznej Federacji Rosyjskiej (Fiedieralnaja służba po wojenno-tiechniczeskomu sotrudniczestwu Rossijskoj Fiedieracyi, FSWTS), który mówił o tym z okazji zbliżającego się salonu lotniczego Dubai Airshow 2021 w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Szugajew powiedział, że dostawy już się rozpoczęły i przebiegają zgodnie z harmonogramem umowy podpisanej w październiku 2018 r., czyli do końca roku do Indii trafi pierwszy dywizjon. Choć część rosyjskich mediów przypomina, że pod koniec sierpnia Szugajew mówił o dostawie pierwszego pułku systemu S-400 (przynajmniej dwóch dywizjonów). Produkcja indyjskich zestawów rozpoczęła się w lutym 2020 r. W ramach złożonego zamówienia rząd w Nowym Dehli zamówił pięć pułkowych kompletów (nie mniej niż 20 baterii) systemu S-400E Triumf-E Koncernu WKO Ałmaz-Antiej. Rosyjskie media podają, że zamówione Triumfy mają równowartość 5,43 mld USD, co stanowi historycznie największe jednostkowe zamówienie w rosyjskiej zbrojeniówce, w którym pośredniczył Rosoboroneksport. Indie staną się trzecim eksportowym użytkownikiem S-400 po Chinach i Turcji.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc