Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Rosja: wszystkie tegoroczne systemy S-400 dostarczone

System obrony przeciwlotniczej S-400. Fot.: Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej

11 listopada agencja informacyjna RIA Nowosti podała, że Ministerstwu Obrony Federacji Rosyjskiej dostarczono czwarty pułkowy zestaw systemu S-400 Triumf, przewidziany do wyprodukowania w tym roku. RIA Nowosti powołała się na informacje przekazane przez dział prasowy Koncernu WKO „Ałmaz-Antiej”, czyli producenta S-400.

„Ałmaz-Antiej” podkreślił, że dostawa czwartego zestawu pułkowego na początku listopada (dokładnej daty nie podano) odbyła się przed terminem wymaganym zapisami kontraktu z MO FR (data graniczną był zapewne ostatni dzień grudnia). Tym samym „Ałmaz-Antiej” wykonał plan dostaw S-400 w tym roku.

Poprzednie trzy zestawy pułkowe dostarczono w marcu, sierpniu i we wrześniu. „Ałmaz-Antiej” ujawnił, że sprzęt przeszedł już poligonowe strzelania odbiorcze, został oficjalnie przejęty przez wojsko i skierowany do docelowego miejsca dyslokacji. Tego na razie nie ujawniono, ale podanie takiej informacji przez MO FR jest tylko kwestią czasu, bo wiąże się z przezbrojeniem pułku, najpewniej dotąd eksploatującego S-300PS (chyba, że najnowszy zestaw sprzętu będzie rozdzielony między dwa już istniejące pułki S-400 dla rozbudowy ich potencjału). Standardowo zestaw pułkowy składa się z dwóch dywizjonów po dwie baterie każdy, choć w ostatnich latach zdarzały się już wyjątki od takiej struktury.

Wiadomo, że jeszcze pod koniec ubiegłego roku dostarczono czterodywizjonowy komplet dla 140. gwardyjskiego rakietowego pułku plot., który rozpoczął dyżurowanie bojowe pod koniec lutego. W takiej samej czterodywizjonowej konfiguracji miał być też jeden z trzech pułkowych zestawów dostarczonych w tym roku. Najnowsza dostawa oznacza to, że dotąd dla rosyjskich przeciwlotników wyprodukowano ponad 70 dywizjonów S-400.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc