Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Nowa brygada przeciwlotnicza uzbrojona w system Buk-M3

Rosjanie przezbroili w system Buk-M3 kolejną brygadę przeciwlotniczą. Fot. Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej

12 listopada służby prasowe rosyjskiego Centralnego Okręgu Wojskowego ujawniły, że nowa armijna brygada przeciwlotnicza, stacjonująca w Kraju Ałtajskim, została uzbrojona w system 9K317M Buk-M3, który dostarczył Koncern WKO „Ałmaz-Antiej”.

Komunikat Centralnego Okręgu Wojskowego stwierdzał, że żołnierze i kadra oficerska tejże brygady zakończyli już szkolenie, którego finałem było zgrupowanie na poligonie Kapustin Jar i zaliczeniowe strzelania rakietowe. Następnie brygadę przerzucono do miejsca jej docelowej dyslokacji. Powrót z poligonu zaczął się 10 listopada, o czym poinformowano w oddzielnej notce. Zgodnie z przyjętym harmonogramem, nowo wyposażona brygada rozpocznie bojowe dyżurowanie pod koniec listopada. Łącznie zestaw brygadowy systemu Buk-M3 tworzy ponad 80 różnych pojazdów. Choć nie podano, o którą dokładnie jednostkę przeciwlotniczą chodzi, jednak informacja, że stacjonuje w Kraju Ałtajskim, wskazuje na 61. rakietową brygadę przeciwlotniczą. Jej miejsce rozlokowania jest koło Bijska właśnie w Kraju Ałtajskim.

Inną podpowiedzią jest ogłoszona przez dowództwo Centralnego Okręgu Wojskowego w lipcu br. zapowiedź przezbrojenia przed końcem roku w system Buk-M3 właśnie 61. brygady. Według dostępnych informacji 61. brygada dotąd była uzbrojona w system 9K317 Buk-M2. Choć całkiem możliwe, że niekoniecznie cała brygada była przezbrojona w Buki-M2, a tylko wybrane dywizjony, natomiast pozostałe wciąż używały starych systemów 9K37M1-2 Buk-M1-2. 61. brygada wchodzi w skład 41. Armii Ogólnowojskowej i jest związkiem taktycznym tzw. wojskowego PWO (OPL WLąd.), stąd jest brygadą, a nie pułkiem przeciwlotniczym (te funkcjonują w ramach wojsk PWO-PRO WKS, czyli OPL Sił Powietrzno-Kosmicznych FR).

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Nowa brygada przeciwlotnicza uzbrojona w system Buk-M3”

  1. Buk podwójnie skompromitowana broń, to Buk przestrzelił malezyjskiego Boeinga 777, a druga rzecz system który Finlandia wzieła za długi stosunkowo szybko wycofała jako nieodporny na środki wre.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc