Zaloguj

Chiński system przeciwlotniczy dla Serbii

2 sierpnia w serbskich mediach pojawiła się informacja o zamówieniu przez rząd Republiki Serbii w Chińskiej Republice Ludowej trzech baterii rakietowego systemu przeciwlotniczego średniego zasięgu CPMIEC FK-3. Informacja ma pochodzić ze sprawozdania rocznego z działalności państwowej spółki Jugoimport-SDPR za 2019 r.

W jednym z akapitów jest mowa o zawarciu kontraktów importowych na kwotę ogółem 620,3 mln USD, przy czym jedną z największych transakcji miałby być zakup FK-3 (obok modernizacji samolotów MiG-29, zakupu francuskich pocisków przeciwlotniczych bardzo krótkiego zasięgu Mistral i BSP CH-92A).

Według serbskich mediów, zakup FK-3 był prognozowany już w 2018 r. Prognozy te były związane z wizytą delegacji Ministerstwa Obrony Republiki Serbii w Chinach w lipcu 2018 r. Strona chińska zaprezentowała Serbom m.in. systemy przeciwlotnicze FK-3 i FM-3000. Podpisanie umowy wg serbskich komentatorów mogło mieć miejsce podczas wizyty prezydenta Serbii Aleksandara Vučicia w Chinach w kwietniu ubiegłego roku lub niewiele później.

FK-3 to eksportowy wariant systemu przeciwlotniczego HQ-22 Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej. Bateria składa się ze stanowiska dowodzenia ze stacją radiolokacyjną kierowania ogniem (ma pozwalać na jednoczesne naprowadzanie do 12 pocisków na maksymalnie sześć celów) i trzech samobieżnych wyrzutni, każda z czterema pojemnikami transportowo-startowymi rakiet. Eksportowy wariant pocisku ma zwalczać cele na dystansie do 100 km i na wysokości do 27 km, osiągi pocisku używanego przez ChALW mają być wyższe – zasięg ma wynosić 170 km.

 

FK-3 to eksportowa odmiana systemu HQ-22, który od kilku lat wykorzystywany jest przez ChALW. Fot. CPMIEC.

(Bartłomiej Kucharski) Foto: Michaił Żerdiew
reklam Lockheed Martin
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • Reklama Kongsberg
  • reklama Telesystem

PrzemysŁ zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc