Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Chile uruchomiło program zakupu nowych śmigłowców wielozadaniowych

Nie można wykluczyć, że w ramach postępowania na czternaście nowych wiropłatów, Chile zakupu kolejne S-70i Black Hawk. Fot. Siły Powietrzne Chile

17 kwietnia Ministerstwo Obrony Chile poinformowało, że uruchomiło postępowanie, którego celem jest zakup floty wielozadaniowych śmigłowców transportowych nowej generacji, które mają zastąpić pozostające w eksploatacji Bell UH-1H Iroquois.

Zgodnie z upublicznionymi informacjami, nieujawnieni producenci wiropłatów tej klasy otrzymali zapytania informacyjne dotyczące zakupu czternastu śmigłowców. Co należy podkreślić, Chile jest zainteresowane szybkim zapoczątkowaniem dostaw, jeszcze w bieżącym roku, co może premiować producentów spekulacyjnie produkujących wiropłaty w konfiguracji bazowej. Dodatkowo, nie można wykluczyć, że w grę wchodzą egzemplarze używane.

Nowe śmigłowce mają pełnić zadania transportowe obejmujące zarówno wsparcie sił zbrojnych oraz innych służb porządku publicznego. Dodatkowo maszyny będą wykorzystywane do operacji o charakterze humanitarnym, w przypadku pojawienia się zagrożeń wymuszających użycie sprzętu wojskowego.

Nie można wykluczyć, że projekt w Chile jest sporą szansą dla należących do korporacji Lockheed Martin Polskich Zakładów Lotniczych Sp. z o.o. w Mielcu. W przeszłości Ministerstwo Obrony Chile zakupiło w Polsce sześć wielozadaniowych śmigłowców S-70i Black Hawk (noszą lokalne oznaczenie MH-60M), które obecnie są najnowocześniejszymi wiropłatami w strukturach całych sił zbrojnych. Dodatkowo wojsko pozytywnie ocenia ich dotychczasową eksploatację i być może będzie starało się lobbować za kontynuacją zakupów.

Teldat
reklama BMS

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc