Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Grecka szansa dla S-70 Firehawk?

Fot. United Rotorcraft

25 kwietnia greckie Ministerstwo Klimatu i Ochrony Ludności poinformowało o uruchomieniu postępowania przetargowego w sprawie zakupu wyspecjalizowanych śmigłowców przeciwpożarowych.

Jak wskazuje upubliczniona dokumentacja, Grecy są zainteresowani zakupem sześciu śmigłowców z opcjonalnym rozszerzeniem kontraktu o dwa kolejne. Szacunkowa wartość zamówienia podstawowego może oscylować w granicach 235 mln EUR. W przypadku wykorzystania opcji, wartość może wzrosnąć o 78 mln EUR. Realizacja dostaw ma nastąpić w ciągu 48 miesięcy od zawarcia kontraktu.

Celem projektu jest zwiększenie możliwości operacyjnych służb ratunkowych w zakresie zwalczania pożarów. Dodatkowo wiropłaty mają dysponować możliwością transportu personelu. Podmioty zainteresowane udziałem mają czas na składanie ofert do 3 czerwca. Formalne otwarcie nastąpi dzień później.

Zakup śmigłowców wpisuje się w projekt rozbudowy potencjału służb przeciwpożarowych. W ramach unijnego programu Grecy zamówili siedem nowych samolotów CL-515. Jak wskazują media lokalne, jednym z głównych faworytów w przetargu może być S-70M Firehawk – atutem tego rozwiązania są m.in. fakt zlokalizowania linii produkcyjnej S-70i/M Black Hawk na terytorium Unii Europejskiej (należące do korporacji Lockheed Martin Polskie Zakłady Lotnicze w Mielcu), a także możliwość ograniczenia kosztów eksploatacji (Grecy zamówili poprzez procedurę FMS 35 wielozadaniowych UH-60M Black Hawk, a dodatkowo wdrażają do linii pokładowe MH-60R Seahawk).

Dotychczas śmigłowce S-70i/M Firehawk zyskują na popularności w Stanach Zjednoczonych. W 2023 roku United Rotorcraft (podmiot odpowiedzialny za konwersję do standardu Firehawk) ogłosił, że tego typu maszynami interesują się potencjalni odbiorcy spoza tego kraju. W przypadku modelu S-70i/M Black Hawk, tylko w Europie trafiły do służb bezpieczeństwa publicznego w Polsce oraz Rumunii, a także rumuńskich służb ratowniczych.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc