Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Dziesiąty Firehawk dostarczony do Cal Fire

Cal Fire odebrał dziesiąty egzemplarz śmigłowca S-70i Firehawk. Fot. Cal Fire

23 października służby ratownicze stanu Kalifornia, Cal Fire, poinformowały o odebraniu i skierowaniu do działań operacyjnych dziesiątego śmigłowca Lockheed Martin S-70i Firehawk. Jest to pierwszy (z trzech) egzemplarzy zamówionych w ramach uruchomienia opcji kontraktowej w 2021 roku.


Dziesiąta maszyna ma trafić do bazy ratowniczej w hrabstwie Lassen w północnej części stanu Kalifornia. Decyzja o uruchomieniu opcji kontraktowej na trzy śmigłowce zapadła w styczniu 2021 roku – łącznie Departament Leśnictwa stanu Kalifornia zamówił dwanaście maszyn. W konfiguracji bazowej są montowane w należących do korporacji Lockheed Martin Polskich Zakładach Lotniczych Sp. z o.o. w Mielcu, a później są dostarczane do firmy United Rotorcraft, gdzie przechodzą przebudowę do konfiguracji Firehawk. Zmiany obejmują montaż podkadłubowego zbiornika o pojemności 3780 litrów na środki gaśnicze, układ pobierania wody w zawisie nad akwenem wodnym, wydłużonych goleni podwozia głównego, zabudowę kabiny ładunkowej i instalację wciągarki ratowniczej.

Pierwsze S-70i Firehawk trafiły do eksploatacji w 2021 roku. Siedem maszyn prowadziło działania operacyjne w czasie ubiegłorocznego sezonu przeciwpożarowego (trwającego do maja do listopada). W linii zastąpiły dotychczas eksploatowane Bell UH-1 Iroquis. Ostatni egzemplarz (z zamówienia bazowego) trafił do eksploatacji w I połowie bieżącego roku.

W styczniu bieżącego roku władze stanu Kalifornia ogłosiły, że planują zamówienie kolejnych czterech śmigłowców tego typu – ma to związek z rosnącą liczbą dużych pożarów trawiących stan, a także pozytywnymi ocenami eksploatacyjnymi już wdrożonych maszyn.
Zamówienia ze strony cywilnych służb ratowniczych i porządku publicznego stanowią ważny element programu budowy śmigłowców S-70i Black Hawk dostarczanych przez Polskie Zakłady Lotnicze Sp. z o.o. w Mielcu. Poza klientami w Stanach Zjednoczonych (hrabstwo Los Angeles, Departament Leśnictwa Kalifornii, miasto San Diego czy stan Kolorado) śmigłowce tej rodziny zostały już zamówione m.in. przez Komendę Główną Policji (trzy) oraz Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Rumunii (sześć z opcją na sześć kolejnych).

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc