Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Lockheed Martin i United Rotorcraft zacieśniają współpracę

Sprzedaż śmigłowców Firehawk na rynku amerykańskim stanowi ważny element programu S-70i Black Hawk, który jest realizowany siłami Polskich Zakładów Lotniczych Sp. z o.o. w Mielcu. Fot. Lockheed Martin

8 marca korporacja Lockheed Martin poinformowała, że w czasie wystawy Heli-Expo 2022 odbywającej się w Dallas, doszło do podpisania nowej umowy pomiędzy producentem oraz firmą United Rotorcraft w sprawie zacieśnienia współpracy w programie S-70i/M Firehawk.

Na jej mocy obie firmy mają kontynuować współpracę związaną z opracowaniem nowych konfiguracji śmigłowców ratowniczych S-70i/M Firehawk oferowanych operatorom w Stanach Zjednoczonych oraz na świecie. Obecnie należące do Lockheed Martin Polskie Zakłady Lotnicze Sp. z o.o. realizują umowę na dostawę pięciu śmigłowców, które zostaną przebudowane do konfiguracji S-70i Firehawk dla klientów amerykańskich (cztery dla służb stanu Kalifornia, a jeden dla stanu Kolorado). Dodatkowo powyższa firma realizuje przebudowę pierwszego S-70M, który trafi do firmy San Diego Gas & Electric Co.

W ramach dotychczasowej współpracy United Rotorcraft przebudował i dostarczył śmigłowce S-70i Firehawk do miasta San Diego, hrabstwa Los Angeles oraz stanu Kalifornia. Dotychczas mowa o piętnastu egzemplarzach, a zamówienie kolejnych to tylko kwestia czasu.

S-70i/M w konfiguracji Firehawk są wykorzystywane przez służby ratownicze m.in. do zadań przeciwpożarowych. Głównymi zmianami jest zabudowa podkadłubowego zasobnika na środki gaśnicze o objętości 3785 litrów z układem pobierania cieczy w zawisie, przebudowane golenie podwozia głównego, a także zmiany w układzie awioniki pokładowej. Poza walką z pożarami są eksploatowane do transportu zespołów ratowniczych oraz poszkodowanych w wypadkach.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc